Megkapta a kilépési papírokat az a 26 volt Neo FM-es dolgozó, aki múlt héten mondott fel. A papírokon ugyanakkor Medveczky Mihály egy olyan kitételt írt, amely szerint kártérítési eljárást indítottak velük szemben. Egy munkajogász szerint könnyen elképzelhető, hogy a volt munkatársaknak meg kell várniuk, amíg elindul a felszámolás, utána pedig már csak a Bérgarancia Alapban bízhatnak a volt alkalmazottak.
„Úgy tűnik, Medveczky Mihály tulajdonos, és a neki mindenben asszisztáló Németh Tibor vezérigazgató azt akarja, hogy a Neo FM dolgozói – köztük két kisgyermekét egyedül nevelő anyuka – ingyen dolgozzanak nekik, vagy olyan károkért fizessenek, amiket nem ők okoztak” – mondta a hvg.hu-nak Berényi Attila volt hírigazgató és vezérigazgató-helyettes.
A Neo FM egy hete felmondott 26 dolgozója ugyanis ma postán megkapta kilépési papírjait, csakhogy legnagyobb megdöbbenésükre minden oldalra az alábbi szöveget pecsételték: "Figyelem! Munkavállaló által szándékosan okozott kárral kapcsolatosan vele szemben kártérítési eljárás van folyamatban”.
Berényi Attila ezzel kapcsolatban azt mondta, mielőtt a rádió munkatársai beadták a felmondásukat, többször kérték Medveczky Mihályt és Németh Tibort is, hogy fizessék ki az elmaradt bérüket. Végül a dolgozók írásban is felszólították a tulajdonost a kifizetésre, amelyet Berényi megpróbált kézbesíteni, de a címzettek nem vették át, végül e-mailen is elküldték nekik. Erre csak ígérgetések érkeztek válaszul, pénz azonban nem jött, így maradt a felmondás. A levelet és a kialakult helyzetet a rádió egykori dolgozói jogászaikkal tanulmányozzák, még nem döntötték el, mit lépnek.
A Neo FM 26 fős stábja – köztük Bochkor Gábor és a Bumeráng – múlt hétfőn közösen adta be a felmondását, részben azért, mert a tulajdonos nem fizette időben a béreket. Van, aki egy hónapja nem kapott fizetést, de akad, aki már 4 hónapja nem látott semmit a jövedelméből. A közel 800 milliós tartozást felhalmozó, a médiahatósággal perben álló FM 1 Zrt. összes részvényét július elején vette meg öt forintért a Dr. M-Media Kft., melynek ügyvezető igazgatója Medveczky Mihály, közvetett tulajdonosa pedig a vállalkozó Szlovákiában bejelentett unokatestvére, Ladislav Medveczky.
A rádió a felmondás után fél napra elnémult, azóta a zenék mellett csak híreket sugároz. Az egykori vezérigazgató-helyettes arról, hogy a helyükre kiket vettek fel, és milyen körülmények között működtetik most a rádiót, semmilyen információval nem rendelkezik, de mint mondta, példájuk alapján félő, hogy az illetők foglalkoztatásával sincs minden rendben. Ugyanakkor mint mondta, a volt kollégák jóhiszeműségét mutatja, hogy a felmondottak még így is megkérték a tulajdonost: biztosítsa, hogy a munkafolyamatokat átadhassák valakinek. Ehhez képest most mégis arra hivatkozik Németh Tibor, hogy nem adták át a folytatáshoz szükséges jelszavakat, adatokat.
Négy hónapja nincs pénz
A Neo FM-nek a Médiahatóság felé mintegy 800 millió forintos tartozása van, és Medveczky állítólag többször is hangoztatta, hogy amíg ez nem rendeződik, addig nem kapják meg az alkalmazottak a bérüket. Ezen felül korábban az egyik volt munkatárs úgy nyilatkozott a hvg.hu-nak, hogy a felmondás hátterében nem csupán az elmaradt jövedelmek álltak, hanem az is közrejátszott, hogy a tulajdonos „minősíthetetlen” stílusban kezelte őket, a rádió megvételekor tett ígéretekből szinte semmit sem láttak, de az utolsó csepp mégis az volt, amikor elterjedt a hír, hogy a tulajdonos a szakmai vezetést is magához akarja venni.
A rádió előző tulajdonosai, Székely Gábor és Horváth László még június 18-án csődvédelmet kértek, miután nem tudták kifizetni a Médiahatóságnak a több százmilliós díjtartozást. Ezt a bíróság közzé is tette a Cégközlönyben, így a csődtörvény szerint elindult a 120 napos fizetési moratórium, ez viszont a munkabéreket nem érinti, azokat továbbra is fizetni kellene. A törvény szerint a cégnek ezalatt a 120 nap alatt kellene megegyeznie a hitelezőkkel, és erre az időszakra a bíróság vagyonfelügyelőt rendel ki, aki irányítja a cég működését.
A hvg.hu megkereste telefonon Medveczky Mihályt, aki ugyan múlt péntekre sajtótájékoztatót ígért, amit végül szinte az utolsó pillanatban lemondott. Medveczky a telefonban azt mondta, hogy a hvg.hu-nak semmiről sem fog nyilatkozni, a róla készített portrénk miatt.
Felszámolás indulhat
A hvg.hu megkérdezett egy volt felszámolót az ügyről, aki szerint a „szokásos módon nem lesz semmi a csődeljárásból”, és elrendelik a felszámolást. Ilyenkor a bér „A” kategóriás tétel lesz a kifizetendők között, vagyis azt elsőként kell utalni, ha van miből. A Bérgarancia Alapról szóló törvény szerint ez az összeg legfeljebb a tárgyévet megelőző második év – a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett – bruttó átlagkeresetének (ez 2010-ben 215 900 forint volt) ötszöröse lehet, vagyis összesen 1 079 500 Ft.
A Munka törvénykönyve szerint a Neo FM-esek esetében a rendkívüli felmondás a csődmoratóriumtól függetlenül megáll, hiszen az előzmények tekintetében jogosan nem bíztak abban, hogy megkaphassák fizetésüket. Így, mivel vélhetően jogszerűen mondott fel a 26 fős stáb, és ha a kilépő papírjaik is rendben vannak, valamint a cég elismeri a követelésüket, a Bérgarancia Alap fizetni fog nekik.
Nem egyedi eset
A már megszűnt Független Hírügynökség (FH) 2011 nyár elején bocsátotta el jogszerűtlenül munkatársait, akik sokáig szintén hiába követelték elmaradt bérüket. Az ügy azóta is húzódik. Két dolgozó esetében 2012 februárjában született meg a Fővárosi Munkaügyi Bíróság ítélete arról, hogy szabálytalanul mondtak fel nekik, jogosan követelték elmaradt juttatásaikat, és kötelezte az FH-t ennek a megfizetésére. Pár napra rá a Fővárosi Bíróság elrendelte a Független Hírügynökség Kft. felszámolását. A Bérgarancia Alap szabályozása alapján az egykori hírügynökség dolgozóit is megilleti a törvényi keretek között meghatározott pénz, de a hvg.hu úgy értesült, hogy még mindig nem kaptak semmit, köztük azok sem, akik munkaügyi bíróságra mentek.
A 2000-es évek elején bajba jutó olasz tulajdonban lévő, szegedi székhelyű Mary 2000 Cipőgyár Rt. megrendeléshiányra hivatkozva akarta felszámolni a céget. Miután erről döntöttek a taggyűlésen, a tiszakeszi gyárának összes dolgozóját (242 embert ) szabadságra küldték, akik, miután szeptemberben visszatértek, hogy dolgozzanak, lelakatolt gyárkapuval találták szembe magukat. A felszámolás végül a Mary mind a négy magyarországi gyárának dolgozóit érintette – Szegeden, Hódmezővásárhelyen, Csetényben és Tiszakeszin – összesen 700 főt. Az ő esetükben hosszas bírósági utánjárás után a Bérgarancia Alap megtérítette a több hónapja elmaradt fizetésük egy részét.