Pótfelvételin küzdenek az intézmények a diákokért
A felsőoktatási törvény év eleji módosítása teljesen új helyzet elé állította az intézményeket és a jelentkező hallgatókat, valamint szüleiket.
"A felsőoktatást érintő módosítások hatálybalépése és a jelentkezési határidő közötti idő rövidsége miatt sok felvételiző elbizonytalanodott, ez pedig tükröződött a jelentkezések számában is. Úgy vélem, a pótfelvételi időszak ebben az évben jóval kiemeltebb szerepet kap az intézmények életében, mint korábban" – nyilatkozta Vass László, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola (BKF) rektora, a Magyar Rektori Konferencia tagja.
A keretszámok változása mind az állami, mind a magán intézmények jelentkezési trendjét felbolygatta. Bizonyos szakok csak költségtérítéses formában indulnak és különösen új helyzet a felsőoktatásban, hogy 2012-ben a korábbi évekkel ellentétben a magánintézmények egyáltalán nem kaptak az alapszakokra állami helyeket. "Ebben a helyzetben megnőtt az első helyen jelentkezők jelentősége. Aki az új környezetben nem tud versenyképes maradni, az nehéz idők elé néz" – mondta a BKF rektora.
A pótfelvételiben bíznak
Összesen mintegy ötödével kevesebben jelentkeztek idén a felsőoktatásba, mint a korábbi években. "Mostanáig azok a szülők és felvételizők, akik a februári jelentkezési határidőig még nem tudták miből és hogyan finanszírozzák az oktatáshoz kapcsolódó költségeket, esetleg az államilag finanszírozott keretszámok és a további változások miatt más terület felé nyitnának, már nagy valószínűséggel döntöttek egyes szakok, esetleg intézmények mellett. A legfontosabb, hogy most őket elérjük és biztosítsuk arról, hogy jól döntöttek" – hangsúlyozta a rektor. Hozzátette: a másik fontos bázis, akiket el kell érni, azok a korábbi évekhez hasonlóan az első körben fel nem vett diákok.
A pótfelvételi időszaka augusztus 10-ig tart, eddig kell benyújtani a jelentkezési lapot a kívánt intézménybe.