Béren kívüli juttatások: erre vágynak a dolgozók
Munkáltatókat és munkavállalókat kérdeztek arról, milyen alapelvek mentén változtatnák meg a jelenlegi rendszert, és hogy miért is van szükség arra, hogy az adórendszer kedvezményekkel támogasson bizonyos költési célokat.
A kitöltött kérdőívek alapján a cafeteriatrend.hu oldal megállapította, hogy a megkérdezettek meglepően felelősségteljesen nyilatkoztak.
Évek óta az étkezési támogatás vezette a toplistákat, idén viszont az egészségmegőrzés volt a legszimpatikusabb a válaszadók számára. A 2011-ben toplistás internet és nyelvoktatás támogatása az idén a 11. illetve 15. helyen zárta az összesítést.
Fontossági sorrend a jövő cafeteriarendszerében
1. Egészségmegőrzés
2. Étkezés támogatása
3. Gyógyulás (kezelés, orvosi ellátás)
4-5. Gyógyulás (gyógyszer, készítmények, segédeszközök)
4-5. Gyermek iskolakezdésének támogatása
6. Üdülés, pihenés
7. Önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói hozzájárulás
8-9. Helyi közlekedési bérlet
8-9. Munkavégzéshez szükséges képzések
10. Munkába járás közigazgatási határon kívülről
Ha a munkavállalók válaszait külön értékelnék, akkor a helyi bérlet és az önkéntes nyugdíjpénztár, valamint a munkába járás és az ehhez kapcsolódó képzés cserélnek helyet egymással a listán.
A felmérésből kiderül, hogy ezeknek az elemeknek milyen mértékű legyen a támogatása.
Juttatások, amelyeknél a legnagyobb támogatást adja az adórendszer
1. Étkezés támogatása
2. Egészségmegőrzés
3. Gyógyulás (kezelés, orvosi ellátás)
4. Gyógyulás (gyógyszer, készítmények, segédeszközök)
5. Gyermek iskolakezdésének támogatása
6. Önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói hozzájárulás
7. Munkavégzéshez szükséges képzések
8. Helyi közlekedési bérlet
9. Munkába járás közigazgatási határon kívülről
10. Nyelvoktatás
A munkavállalói válaszok szerint az iskolakezdés élvezne nagyobb mértékű támogatást, mint a gyógyszerek.
Miért támogassák a béren kívüli juttatásokat?
A felmérés arra is rákérdezett, hogy a törvényhozónak milyen céllal kellene kedvezményekkel támogatnia bizonyos juttatásokat. Az okok listavezetője, a tavalyi évhez hasonlóan a munkabérek költséghatékony kiegészítése, így a munkáltató a rendelkezésére álló forrásokból több elkölthető juttatásban részesítheti a dolgozóit, akiket főként a mindennapi megélhetésükben, napi kiadásaikban kellene támogatni. Emellett a kedvezményekkel erősíthető lenne a munkavállalók öngondoskodása mind a nyugdíj, mind a megtakarítások, mind az egészség terén.
Ezek majd kiegyensúlyozott, egészséges emberi erőforrásokat biztosítanak a munkáltatók számára. A célzottan adható juttatások a válaszadók szerint pozitívan befolyásolják a dolgozói motivációt, lojalitást. A képzésekhez illesztett kedvezmények pedig a munkavállalók fejlődésén keresztül pozitívan hatnak a munkáltatók innovációjára.
Új támogatandó célként fogalmazódik meg az olyan juttatások kedvezményekkel való ellátása, melyek erősítik a munkavállalók mobilitását.