2011. december. 02. 23:10 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. december. 02. 23:29 Karrier

Élesen bírálja a Munka törvénykönyvéről született megállapodást a SZEF

A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) elfogadhatatlannak és érthetetlennek tartja, hogy a kormánnyal, a Munka törvénykönyve egyes részéről kötött megállapodáshoz más szakszervezeti konföderációhoz tartozó kollégáik a nevüket adták. Hangsúlyozzák, hogy a megállapodás jelenlegi állapotában nem bírja a magyar szakszervezeti mozgalom egészének támogatását és egyetértését.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pénteken délelőtt jelentette be, hogy megállapodást kötöttek az új Munka törvénykönyvének a kollektív munkavállalói jogokra és a munkaviszonyra vonatkozó részéről a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletekkel. Az érdekképviseleti konföderációk közül az eseményen az MSZOSZ, a LIGA és a Munkástanácsok vettek részt.

A SZEF közleményében ismerteti: az internetről értesültek a megállapodásról, ezt követően az MSZOSZ elnöke eljuttatta hozzájuk a megállapodás szövegét. A SZEF elfogadhatatlannak tartja a megállapodást létrejötte körülményeinek ismeretében. Véleményük szerint a kormány által nagy jelentőségűnek, "a józan ész diadalának" kikiáltott megállapodást illetően a legnagyobb történelmi tévedés, a háromoldalú szociális párbeszéd megszüntetése volt. Emiatt alakult ki az a helyzet, hogy az egykor létező tripartit fórum 16 résztvevője közül csak 7-nek az aláírása olvasható a megállapodáson.

A megállapodás jelentős részét "keserves, de mégiscsak elfogadható kompromisszumnak tartaná" a SZEF, ha a tartalma átkerülne olyan, a parlament elé beterjesztett törvénytervezetekbe, mint például a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról, vagy a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvénytervezet. Ezért a kormánynak, illetve a kormány nevében az ezeket a törvénytervezeteket előterjesztő minisztereknek a SZEF szerint kötelességük a szakszervezetekre, a közszolgálati munkavállalói érdekvédelemre vonatkozó részeket az Mt. tervezettel kapcsolatos megállapodás szellemében módosítani, mielőtt ezekről végszavazna a parlament.

Mindezeken túl szükségesnek tartják a közszféra érdekegyeztető rendszerében és az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács keretében az érdemi tárgyalások azonnali elkezdését - áll a közleményben.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.