Pokorni Zoltán egy nemzetközi felmérésről, amely szerint a magyar iskolarendszer nem képes az otthonról hozott hátrányokat kiegyenlíteni, azt mondta: e tekintetben "szégyenpadban ülünk" a többi államhoz képest, mert jó esetben maradnak a különbségek a diákok között, rosszabb esetben pedig az esélyegyenlőtlenség még nagyobb lesz.
Minden iskolának esélyteremtő, nem az esélyeket megszüntető intézménynek kell lennie - mondta Pokorni Zoltán (Fidesz), az Országgyűlés oktatási bizottságának elnöke csütörtökön Budapesten, a Lakatos Menyhért Józsefvárosi Általános Művelődési Központ tanévnyitó ünnepségén.
A szakpolitikus felhívta a figyelmet: a kormány által szerdán elfogadott új közoktatási törvény koncepciójának egyebek mellett az lesz az értelme, hogy "esélyt adó iskolák működjenek Magyarországon". Az egyéni, személyre szabott fejlesztési programot meg kell erősíteni - hangsúlyozta, hozzátéve: ehhez különböző módszerek, pénz és idő kellenek.
Pokorni Zoltán a legfontosabb célként említette, hogy el kell érni, ne átlaggyermekeket, csoportokat lássunk magunk előtt az oktatási rendszerben, hanem eleven kisgyermekeket. Akkor dolgozik egy iskola pedagógusközössége jól, ha személyre szabott módszereket alkalmaz - közölte.
A politikus szólt arról a nemzetközi felmérésről, amely szerint a magyar iskolarendszer nem képes az otthonról hozott hátrányokat kiegyenlíteni; e tekintetben "szégyenpadban ülünk" a többi államhoz képest, mert jó esetben maradnak a különbségek a diákok között, rosszabb esetben pedig az esélyegyenlőtlenség még nagyobb lesz - fogalmazott.
Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy szükség van egész napos iskolára, amelyekben a tanulókat nem csak oktatják, hanem sport-, művészeti és egyéb közösségi foglalkozásokat is tartanak nekik ingyenesen. A jómódú szülők ugyanis mindezt megteremtik gyermekeik számára, ám a szegényebbek nem részesülnek benne - fűzte hozzá.
Pokorni Zoltán szerint az iskoláknak célul kell kitűzniük, hogy oldottabb légkört teremtsenek, "ahol van mód együtt lenni, a közösségi formákat megteremteni, megélni". Reményét fejezte ki, hogy "lesz erre ereje, pénze Magyarországnak", és mindaz, ami elindul majd, "sokkal jobb lesz, mint amit magunk mögött hagyunk".