Milyen munkavédelmi kockázatokkal jár az éjszakai munka? A váltott műszak csökkenti a munkavégzés hatékonyságát, a teljesítményt, növeli a balesetek előfordulási valószínűségét és hosszú távon testileg és lelkileg is tönkreteszi az embert?
Egészségügyi és pszichikai (túlzott idegi és érzelmi) terhelésnek vannak kitéve az éjszaka dolgozók, amit a váltott műszak, másodállás, túlóra, ingázás és egyéb kötelezettségek (házimunka) együttesen okoznak - állapította meg a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete által a tagság körében elvégzett felmérés, amelyet a Napi Gazdaság is nyilvánosságra hozott.
Az éjszakai és a váltott/osztott műszakban történő munkavégzés munkavédelmi kockázatai mindig az adott munkakörtől, annak egészségügyi kockázataitól, az esetleges betegségektől függenek. Nem lehet tehát általánosítani - mondta Nagy-László Nóra, a Budai Egészségközpont foglalkozás-egészségügyi programvezetője. Például a gyógyszergyártás, vegyipar területén a vegyi anyagterhelés vagy zajexpozíció fokozza az éjszakai munkavégzés kockázatát. Éppen ezért fontos a foglalkozás-egészségügyi szolgáltató bevonása a kötelező kockázatértékelésbe.
A foglalkozás-egészségügyi orvos is elismeri, hogy a felmérésben megállapítottak helytállóak lehetnek, vagyis az éjszakai munka csökkentheti a munkavégzés hatékonyságát, a teljesítményt és növelheti a hibalehetőségek, illetve a munkahelyi balesetek előfordulási valószínűségét.
Ez azonban jócskán függ a munkavállaló kipihentségétől, életkorától, betegségeitől és egyéb terhelésektől, például a nappali másodállás vállalásától. A témáról bővebben a HR Portálon olvashat.