Karrier 2011. augusztus. 11. 19:20

A leggyakoribb munkaügyi jogsértések: ki fizet és mennyit?

Feketefoglalkoztatás, teljes munkaidő helyett papíron részmunkaidő, ágazatonként változó bejelentési kedv: csak néhány az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség szakemberei által az év első felében regisztrált szabálytalanságok közül.

Az év első felében az ellenőrzött munkáltatók 42 százalékánál derült fény munkaügyi jogsértésre az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) legfrissebb adatai szerint. Egy évvel korábban a jogsértési arány 50 százalék volt - olvasható a jobline.hu-n.

Nemzetgazdasági szinten még mindig jelentős károkat okoz a feketefoglalkoztatás, amely a főbb munkaügyi jogsértések 16 százalékát teszi ki: 2011 első felében 7 476 főt érintett. A feketefoglalkoztatás ágazati átrendeződése továbbra is érzékelhető, csakúgy, mint a bírságok összege: a júliusig feltárt jogsértéseket elkövető 4 801 munkáltató közül 3 326 vállalkozásnak kell fizetnie, összesen 710 799 000 forintot. A munkaügyi hatóság az utóbbi időben leginkább a súlyos munkaügyi jogsértések esetén szabott ki munkaügyi bírságot, több ízben szabálytalanság megszüntetésére kötelezéssel (574 esetben), illetve figyelemfelhívással (1 053 esetben) élt.

Egyeztetés a Munka törvénykörnyvéről
MTI / Máthé Zoltán

A személy- és vagyonvédelmi tevékenységet ellátó munkáltatók foglalkoztatták a legtöbb feketemunkást (40 százalékot): a munkaszerződés és bejelentés nélküli munkavégzés ebben az ágazatban a legjelentősebb. Csökkenő mértékben, de továbbra is jelen van a feketefoglalkoztatás az építőiparban (19 százalék). A mezőgazdaság területén szükségessé vált felügyelői intézkedések száma – nagyrészt az új egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvénynek köszönhetően – szintén alacsonyabb volt, mint az előző időszakokban, igaz, a nagyobb humánerőforrást igénylő tennivalók jellemzően az év második felére esnek majd.

Mintegy 11 százalékkal csökkent tavalyhoz képest a szabadsággal kapcsolatos, feltárt jogsértések száma (7 199). A munkaidővel, pihenőidővel összefüggő szabálytalanság is kevesebb, de a rendkívüli munkavégzéssel kapcsolatos jogsértések száma nőtt. A témáról bővebben a jobline.hu oldalán, a Jobline magazinban olvashat.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?