2011. május. 16. 16:13 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 16. 16:05 Karrier

HÖOK: hiányoznak a hatástanulmányok

Amennyiben a magyar gazdaság nehéz helyzete indokolttá teszi a felsőoktatás átalakítását is, a HÖOK azt a felsőoktatás minőségét, hatékonyságát és nemzetközi versenyképességét javító változtatásokkal tudja elképzelni.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) nem látja az állami fenntartású intézmények számát csökkenteni célzó tervezetek mögött az intézmények teljesítőképességét elemző, a gazdasági fejlődés tendenciáit, a munkaerő-piaci igényeket és a demográfiai folyamatokat figyelembe vevő hatástanulmányokat.

A szervezet az MTI-hez hétfőn eljuttatott állásfoglalásában kiemelte: az elmúlt egy év egyeztetései során folyamatosan változott az új felsőoktatási törvény koncepciója. A vitában a HÖOK minden alkalommal a hallgatók érdekeit szolgáló, szakmai érvekkel alátámasztott javaslatokat dolgozott ki. 

Az utóbbi hetekben a felsőoktatás intézményi struktúrájának gyökeres átalakításáról szóló, alkalmanként egymásnak is ellentmondó hírek, alapvetően új megvilágításba helyezték a felsőoktatás átalakításához kapcsolódó törvény koncepciójának korábban már megvitatott elemeit is.

Amennyiben a magyar gazdaság nehéz helyzete indokolttá teszi a felsőoktatás átalakítását is, a HÖOK azt a felsőoktatás minőségét, hatékonyságát és nemzetközi versenyképességét javító változtatásokkal tudja elképzelni. Fontosnak tartják továbbá, hogy a felsőoktatásra fordított állami forrásokat a lehető leghatékonyabban és átláthatóan használják fel.

Meglátásuk szerint egy új intézménystruktúra kialakítása csak akkor lehet eredményes, ha megalapozott, világos és átlátható elvek alapján történik, továbbá az a célja, hogy az intézmények közötti és intézményeken belüli párhuzamos képzéseket megszüntesse, és visszaszorítsa a valós munkaerő-piaci és társadalmi igényeket figyelmen kívül hagyó képzéseket. 

Mint hangsúlyozzák, a minőségi és gazdaságossági szempontok érvényesítésénél és az intézményi szerkezetátalakításnál figyelemmel kell lenni arra, hogy a felsőoktatási intézmények a tudományos- és a kulturális élet legfontosabb értékhordozói közé tartoznak. Mindemellett nagyon lényegesnek tartják azon képzések megőrzését és minőségi fejlesztését, amelyek a jövő nemzedéknek történő tudásátadásra készítenek fel, illetőleg a nemzeti kultúra és hagyományok megőrzéséhez járulnak hozzá.

Az államilag finanszírozott hallgatói létszám és az állami fenntartású intézményszám megállapításánál tekintettel kell lenni azon európai uniós vállalásra, amelyek szerint 2020-ban az adott korosztályon belül 40 százalék legyen a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya. A leginkább megtérülő beruházásnak azt tartják - folytatták, melyet a humán tőke fejlesztésére, vagyis az oktatásra fordítanak, mivel ezáltal jelentősen nő az ország termelékenysége és versenyképessége. 

Álláspontjuk szerint a költségvetés jelenlegi nehéz helyzetében szükséges intézkedéseket ennek figyelembevételével lehet csak meghatározni. 

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.