A német szövetségi munkaügyi hivatal (Bundesagentur für Arbeit, BA) szerint egyértelmű előnyt jelent a német gazdaságnak a szabad munkavállalás utolsó korlátainak eltávolítása május elsején a kelet-európai munkavállalók előtt.
A fiatal, mobilis és magasan képzett lengyel, cseh és magyar, illetve más kelet-európai országokból érkező munkaerő színtiszta nyereség egy olyan prosperáló gazdaságnak, mint a német - jelentette ki Heinrich Alt, a BA igazgatótanácsának tagja a német dpa hírügynökségnek. Szerinte minden alapot nélkülöznek az aggodalmak egy kontrollálhatatlan bevándorlási hullám miatt.
A BA az utolsó korlátok felszámolását követően 100-150 ezer munkavállaló érkezésével számol Lengyelországból, Csehországból, Magyarországról, Szlovéniából, Szlovákiából, valamint a három balti államból. "Egy olyan országnak, ahol csökken a munkaképes korú lakosság száma, nagyon is jól jön az új munkaerő" - vélte Heinrich Alt. Az első hullám után a bevándorlók száma a következő években folyamatosan csökken majd - prognosztizálja a hivatal.
Franciaország, Nagy-Britannia, Írország és Svédország példája már bebizonyította, hogy mennyire alaptalanok azok az aggodalmak, hogy az új és olcsó kelet-európai munkaerő a belföldiektől veszi el a munkahelyet. Ezekben az országokban már évek óta minden korlátozás nélkül vállalhatnak munkát az új uniós tagországok polgárai is. "A dolgok kezelhető keretek között zajlottak, semmilyen drámai esemény nem történt. Meggyőződésem, hogy London és vonzáskörzete profitált a lengyel munkások bevándorlásából" - mondta Heinrich Alt. A nyugat-európai országok már egyenesen versenyeznek egymással a kelet-európai munkaerőért.
Heinrich Alt elismerte, hogy a korlátozások felszámolása hordoz némi kockázatot a német munkaerő-piacra nézve, de ezek kezelhető keretek között maradnak. A bevándorló kelet-európai munkavállalók megfoszthatják például a szakképzetlen munkaerőt és a tartós munkanélkülieket az elhelyezkedés lehetőségétől. Erre a megnövekedett "konkurenciaharcra" a munkaközvetítőknek és a munkaügyi hivataloknak meg kell találniuk a megfelelő választ, mégpedig a tartós munkanélküliek képzésével és felkészítésével - mutatott rá. A német munkaerő-kölcsönző vállalatoknak is szembe kell nézniük majd a lengyel és a cseh vállalatok által támasztott konkurenciával.
Bármilyen nehézségekkel is kell majd szembenézni, a kelet-európai munkaerő előtti korlátozások felszámolásának nincs alternatívája. "Ha egységes gazdasági térséget akarunk, akkor annak része a szabad munkavállalás is" - húzta alá Heinrich Alt. A hallei gazdasági kutató intézet (Institut für Wirtschaftsforschung Halle, IWH) szerint a határok lebontását követően a lengyel munkavállalók elsősorban a nagyobb német ipari központokat veszik célba, például Köln térségét, a Ruhr-vidéket, a Rajna-Majna vidéket, Stuttgartot, Münchent és Berlint. Az IWH szerint Kelet- és Közép-Európából évente mintegy 250 ezer munkavállaló települ át Nyugat-Európába.