Itthon szeretnének boldogulni az UniTech online mérnökverseny győztesei
A decemberben befejeződött UniTech online mérnökverseny győztese a 3 Tage Wach elnevezésű trió lett: több mint száz csapatot hagytak maguk mögött.
A jobline.hu által is támogatott UniTech mérnökversenyt évről évre azoknak a mérnökhallgatóknak írják ki, akik képesek a tankönyvszagú elméletet praktikus, hétköznapi életben megfogható módon is alkalmazni. Az idei győztes, a háromfős 3 Tage Wach csapat lett. „Az egyik feladat az volt, hogy ki kellett számítani, mennyivel csökken egy épület CO2-kibocsátása, ha egy adott felületű napkollektort helyezünk üzembe a tetején” – meséli Lőrincz Áron, a győztes csapat tagja, aki szerint az épületüzemeltetésért felelős menedzsereket leginkább azzal lehet lázba hozni, ha energiát és pénzt tudnak megspórolni egy projekttel. A konkrét példánál maradva elmondta: a megoldáshoz kellett a magas szintű elméleti alap – amit a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki, illetve az SZIE-Ybl Miklós Építéstudományi karán szereztek –, el kellett olvasni a szakirodalmat, árajánlatokat kellett kérni és végiggondolni, hogy a feladat műszakilag kivitelezhető-e. „Nagy előny volt, hogy mindhárman szereztünk már némi munkatapasztalatot különböző mérnöki irodáknál”- tette hozzá.
A három fiatal mérnökhallgató - Kontsek Endre, Lőrincz Áron és Schmidt Mihály - ráérzett a dolgok menetére: az összesítésnél 1233 pont szerepelt a nevük mellett a táblán, míg a második legjobb csapatnak csupán 1082 pontot sikerült összeszednie az elérhető 1400-ból. „Az első három forduló online zajlott: kötetlenül, rugalmasan dolgozhattunk a szakmai feladatokon, a mérnöki esettanulmányokon és a kvízkérdéseken. A feladatokat nem osztottuk fel, sőt a sikerünk receptje éppen az, hogy csapatként voltunk erősek: leültünk, és kitaláltuk a megoldásokat” – mesélte Schmidt Mihály, aki szerint inkább az jelentett nehézséget, hogy az egyetemen a fordulók között jól kellett teljesíteniük.
A csapat tagja nagyra tartják a Magyarországon elérhető elméleti képzést, de a master szintet - elmondásuk szerint - már lehet, hogy inkább külföldön szerzik meg. BME-s legenda, hogy egyszer egy külföldi látogató csoport érkezett az egyetemre. Mindent megnéztek, közben elismerően bólogattak, majd így szóltak: szép ez a múzeum, de hol folyik ma az oktatás? Ez persze túlzás, de tény, hogy a műszaki képzés eszközigényes és ennek megfelelően drága.
„Én valószínűleg a zürichi Eidgenössische Technische Hochschulén folytatom a SZIE-n megkezdett tanulmányaimat” – mesélt terveiről Schmidt Mihály. „Már többször részt vettem külföldi workshopokon és jó kapcsolatot ápolok az ottani diákokkal”- tette hozzá. Könnyen lehet, hogy csapattársa, Lőrincz Áron is vele tart, ő most alkalmazott biotechnológia szakirányos hallgató és a gyógyszeripar felé kacsintgat. „ Pillanatnyilag az orvosi és mérnöki tudományok határterülete érdekel igazán, ezért a BME mellett a SOTE orvostanhallgatója is vagyok. A mérnöki MSC megszerzése csak egy későbbi terv”- mondta Kontsek Endre.
A fiatalok abban egyetértenek, hogy hosszú távon itthon szeretnék kamatoztatni tudásukat, ahogy abban is, hogy bár az idegennyelv-tudás nem volt feltétel, ám angoltudás nélkül nehezebben boldogultak volna. „Akár a karriermotort is beindíthatod!” – állt a versenykiírásban. A győztes csapat tagjainak szakmai gyakorlati lehetőséget ajánlott az egyik cég, így ők már biztos, hogy nyertek.