Ha elszámolják a nyugdíjakat, a munkáltatók is rosszul járhatnak
Ma szavaz a parlament a magánnyugdíjpénztári befizetésekkel kapcsolatos törvényjavaslatokról. A munkáltatói és munkavállalói érdekképviseletek szerint elfogadhatatlan az eljárás, amelynek során minden jogszabályi háttér és visszafizetési garancia nélkül átmenetileg elveszik azoknak a munkavállalóknak a nyugdíjjárulékát, akik magánnyugdíjpénztári tagok.
Tizenhárom éves rendszert borít fel a kormány a magánnyugdíjpénztári befizetések átmeneti - 14 hónap - befagyasztásával, amelytől idén 60, jövőre 360 milliárd forint bevételre számítanak. 2010. november elsejétől ugyanis - amennyiben a parlament ma elfogadja a törvényjavaslatot - a magánnyugdíjpénztári tagok 2011. december 31-ig tagdíj helyett járulékot fizetnek a Nyugdíjbiztosítási Alap részére.
A jelenlegi rendszer szerint azok a dolgozók, akik valamelyik magánnyugdíjpénztár tagjai, 8 százalékos nyugdíjjárulékot fizetnek a pénztáraknak és másfél százalékot a tb-rendszerbe. Ezen most úgy változtat a kormány, hogy a magánpénztári 8 százalékos járulékot nullára csökkenti, az állami rendszerbe folyó hányadot pedig a magánpénztári tagok esetében - az eleve a tb-rendszerbe tartozókéval egyezően - 9,5 százalékra emeli. A kormány álláspontja szerint ezzel a lépéssel tartható az idei évi 3,8 százalékos hiánycél, úgy, hogy az ebből befolyt összegből pótolják majd azokat a kieső bevételeket, amelyek az adók csökkentése miatt nem folynak be a költségvetésbe. Ezt az intézkedést azonban mind a munkavállalói, mind a munkáltatói érdekképviseletek több szempontból is aggályosnak tartják, hiszen törvény írja elő, hogy a magánnyugdíjpénztárak részére ki kell fizetni ezt az összeget, másfelől a kormány, mint harmadik személy beavatkozik egy polgárjogi szerződésbe, amely a pénztártag és a szolgáltató között jött létre. A cikk folytatását itt olvashatja.
Tartalmi partnerünk a HR Portal