Egyre vonzóbb a felsőfokú szakképzés
Idén 12 ezer fiatalt vettek fel felsőfokú szakképzésre, ez több mint 8 százalékos növekedés 2009-hez képest - közölte a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet (NSZFI).
A felvi.hu-n olvasható összesítés szerint a felsőfokú szakképzésre jelentkezők létszáma az elmúlt években dinamikusan növekedett: míg 2008-ban 13 788-an, addig tavaly 16 676-an, az idén pedig már 20 851-en adták be kérelmüket erre a képzési formára. A szakemberek szerint sok - első helyre fel nem vett - fiatal jelentkezett felsőfokú szakképzésre, de az első helyes jelentkezésekben is növekvő számadatokat figyelhető meg. Míg két éve 5092-en, tavaly 6846-an, az idei évben 8486-an pályáztak első helyen felsőfokú szakképzésre.
A legtöbb jelentkezőt államilag támogatott képzésben a gazdasági szakok vonzzák, míg költségtérítéses képzésben az informatikai jellegű képzések a kedveltek. A legnépszerűbb szak az idegenforgalmi szakmenedzser volt idén, itt több mint 1500-an kezdhetik meg a tanulmányaikat szeptembertől.
Az NSZFI tájékoztatása szerint az öt, a gazdaság által leginkább igényelt szakképesítés a hegesztő, az ács, állványozó, a gépi forgácsoló, a kőműves és a villanyszerelő. Hiányszakmának számít még az ápolási asszisztens, a burkoló, a bútorasztalos, az elektronikai műszerész, a festő és mázoló. Az NSZFI szerint jelenleg a 9. évfolyamon kezdődő, előrehozott szakképzés jelenthet vonzerőt a tanulók számára. Ennek lényege, hogy az általános iskolát végzett tanulók a szakiskolákban három szakképző évfolyam elvégzését követően szakmai vizsgát tehetnek, így akár már 17 éves korukra szakképesítéshez juthatnak, szemben az eddigi gyakorlattal, amely szerint a szakmai vizsgáig 4-5 évet kellett szakiskolába járniuk a fiataloknak. A Szakiskolai Tanulmányi Ösztöndíj bevezetése ugyancsak vonzóvá teheti a felsőfokú szakképzést a fiatalok számára, így ösztönözhetik a fiatalokat pénzbeli támogatással, hogy a gazdaság által igényelt oktatásában vegyenek részt.