2010. július. 15. 16:01 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 15. 17:04 Karrier

Mit terveznek az osztrákok a bérdömping ellen?

Ellenőrzéssel és szigorú bírsággal akarja elejét venni az osztrák munkaügyi miniszter, hogy a munkavállalási korlátozások jövő évi megszűnése torzítsa a béreket.

Rudolf Hundstorfer osztrák munka-, szociálisügyi és fogyasztóvédelmi miniszter tárcája szerdán egy olyan törvénytervezetet terjesztett elő, amely közigazgatási bírsággal, de súlyos esetben akár ausztriai működésük betiltásával is büntetné azokat a vállalatokat, amelyek az osztrák ágazati kollektív szerződésekben megállapított legalacsonyabb bérnél kevesebbet fizetnek az alkalmazottaiknak. A jelenlegi szabályozás szerint a kollektív szerződésben kikötött bérminimum be nem tartása miatt az érintett munkavállaló tehet feljelentést. Az új tervezet szerint - Németország mintájára - a betegbiztosítási pénztárak és a pénzügyminisztérium feketemunka ellenes részlege (KIAB) hivatalból is ellenőriznék a megállapodás betartását. A bírság összege öttől ötvenezer euróig terjedne, ismétlődő törvényszegés esetén százezer euróig.

A szociáldemokrata (SPÖ) vezetésű minisztérium azt reméli, hogy a tervezet szeptemberben napirendre kerül a parlamentben és hogy a jövő januárban életbe léphet a törvény. Ehhez azonban még hiányzik a munkaadói szervezetek és a koalíciós partner Osztrák Néppárt (ÖVP) támogatása, megfigyelők szerint hosszadalmas vita várható. A nagy osztrák munkaadói érdekképviseleti szervek ellenzik az elképzelést, míg az egyik nagy munkavállalói szervezet, a Munkáskamara támogatásának adott hangot csütörtökön.

A minisztérium adatai szerint évente 450 millió euró kárt okoz a nemzetgazdaságnak az illegális foglalkoztatás, a szabályosnál alacsonyabb bérek és a be nem fizetett járulékok. Az összeg valamivel több, mint a feléért külföldi vállalatok a felelősek a tárca szerint. Ausztriában nincs törvényben megállapított egységes minimálbér, ehelyett számos szakmában a munkavállalói és munkaadói érdekképviseleti szervezetek megállapodása szabja meg a bérek alsó határát.

Az Európai Unió 2004 május elsejei bővítésekor a tagállamok legfeljebb hét évre szóló átmeneti mentességet kaptak a szabad munkavállalás uniós elvének alkalmazása alól. Az akkor a korlátozás lehetőségével élő országok közül 2009 májusa óta már csak Németországban és Ausztriában van szükségük munkavállalási engedélyre a magyar állampolgároknak. A hétéves moratórium 2011. május 1-jén jár le. A minisztérium becslése szerint legfeljebb húszezer új munkavállaló érkezik majd Ausztriába az "új" tagállamokból.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.