2010. július. 14. 17:02 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 14. 16:51 Karrier

Íme az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény

Megjelent az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény, amely a mezőgazdasági, továbbá turisztikai idénymunka és az alkalmi munka szabályait foglalja össze.

A Magyar Közlönyben megjelent jogszabály szerint egyszerűsített foglalkoztatásban foglalkoztatott munkavállaló után a munkáltató által fizetendő közteher a mezőgazdasági, továbbá turisztikai idénymunka esetén 500 forint, míg az alkalmi munka esetében 1000 forint naponta. Az így alkalmazott munkavállaló nem minősül a Tbj. törvény (a társadalombiz­tosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény) szerinti biztosítottnak. Nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra azonban jogosultságot szerez. A nyugellátás számításának alapja napi 500 forint közteher esetén 1370 forint, napi 1000 forint közteher után 2740 forint naponta.

Az egyszerűsített foglalkoztatást a munkáltató köteles az illetékes elsőfokú állami adóhatóságnak a munkavégzés megkezdése előtt bejelenteni. A munkáltató ezt – választása szerint – elektronikus úton, központi elektronikus szolgáltató rendszeren keresztül (ügyfélkapu), telefonos ügyfélszolgálaton keresztül, vagy rövid szöveges üzenet (sms) útján teljesítheti.

Mezőgazdasági idénymunkának számít a növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati ágazatba tartozó olyan munkavégzés, amely az előállított áru vagy a nyújtott szolgáltatás természete miatt – a munkaszervezés körülményeitől függetlenül – évszakhoz, az év adott valamely időszakához vagy időpontjához kötődik, illetve a megtermelt mezőgazdasági termékeknek a munkáltató saját gazdasága területén történő anyagmozgatása, csomagolása. Turisztikai idénymunka a kereskedelemről szóló törvényben meghatározott kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál végzett idénymunka.

Alkalmi munkának a munkáltató és a munkavállaló között összesen legfeljebb öt egymást követő naptári napig, és egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb tizenöt naptári napig, és egy naptári éven belül összesen legfeljebb kilencven naptári napig létesített, határozott időre szóló munkaviszony tekinthető. Ha a munkáltató és a munkavállaló idénymunkára, vagy idénymunkára és alkalmi munkára létesít egymással több ízben munkaviszonyt, akkor ezen munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben a százhúsz napot nem haladhatja meg.

Harmadik országbeli állampolgár – a bevándorolt vagy letelepedett jogállású személy kivételével – kizárólag mezőgazdasági idénymunka keretében foglalkoztatható az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény szerint létesített munkaviszony alapján.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.