2010. június. 23. 10:15 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 23. 10:10 Karrier

Önként vállalták a megszorításokat a Fiat dél-olaszországi dolgozói

A Fiat dél-olaszországi, pomiglianói üzemének dolgozói kedden nagy többséggel megszavazták a műszakszám rugalmas növelését, a sztrájkjoguk és egyes kedvezményeik, köztük a betegszabadság korlátozását, ez derült ki a szerda reggelre összeszámolt szavazatokból. A cég vezérigazgatója cserébe azt ígérte, hogy 700 millió eurós beruházás keretében a Nápoly közeli Pomiglianóba hozzák a Pandák következő nemzedékének gyártását. Azt eredetileg a Fiat lengyelországi gyárába tervezték, a döntés több ezer munkahelybe kerülhet.

Elemzők példátlannak tartják a szavazás eredményét a merev olaszországi munkaügyi kapcsolatok történetében. "Ez a szavazás megváltoztatja a munkaügyi kapcsolatokat: elmozdultunk a konfliktustól az együttműködés felé. Mától ez az ország modernebbnek mutatkozik" - így kommentálta az eredményt az olasz munkaügyi miniszter, Maurizio Sacconi.

A 4642 dolgozónak majdnem kétharmada szavazott a korlátozásokra és a heti munkaidő növelésére. Az üzemben jelen lévő öt szakszervezet közül négy már a hét végén elfogadta a vezetésnek a beruházáshoz fűzött feltételeit, és csak egy szakszervezet vélte úgy, hogy a módosítások sértik a dolgozók jogait.

A Fiat 15 ezerre akarja növelni a létszámot Pomiglianóban, és évi 300 ezer Panda gyártását tervezi ott. Ez az évi 35 ezer autót gyártó üzem eddig a legrosszabb termelékenységű volt a Fiat öt olaszországi üzeme közül, amelyeknek egyike sem dicsekedhet nagy eredményekkel. A külföldi üzemek sokkal termelékenyebbek: az öt olaszországi gyár 22 ezer dolgozóval 650 ezer autót állít elő évente, a lengyelországi Tychy üzem 600 ezret 6.100 emberrel, a brazíliai gyár 730 ezret 9.400 dolgozóval. A Fiat a kormány nyomásának engedve vállalta, hogy ennek ellenére jelentősen növeli belföldi gyártását: a 2011 végéig tervezett, összesen 8 milliárd eurónyi beruházásának kétharmadát szánja olaszországi telephelyeire. Az 1,485 ezer milliárd eurós olasz hazai össztermék (GDP) 11,4 százalékát termelte tavaly a cég.

 

 

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.