2010. június. 08. 13:59 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 08. 14:02 Karrier

Melyik a legkevésbé férfias szakma?

Inkább a hagyományos nemi szerepeknek megfelelő foglalkozást választanak a férfiak, az általános iskolai vagy óvodai állás „férfiatlannak” tűnik a szemükben - derül ki az Európai Unió Bizottságának nemrég közzétett vizsgálatából.

"Aki férfiként iskolában vagy óvodában helyezkedik el, az a férfiasságát kérdőjelezi meg" - összegezte a felmérés megállapításait Bernadette Forsthuber, a tanulmány szerzője Brüsszelben. Az Eurydice elnevezésű vizsgálat Bulgária, Izland, Liechtenstein és Norvégia kivételével valamennyi EU-állam képzési adatait elemezte. Kiderült, hogy a férfiak és a nők gyakran a hagyományos nemi szerepeknek megfelelő hivatásokat választják. Így a kevésbé jól fizetett egészségügyben és a szociális szférában az egyetemi végzettségűek 76 százalékát teszik ki a nők, míg a mérnököknek és az építőiparban dolgozóknak csupán 25 százalékát.

A pályaválasztás az egyik fő oka annak, hogy a nők Európában átlagosan negyedannyival keresnek kevesebbet, mint a férfiak. A bizottság ugyanakkor bírálta, hogy a legtöbb támogató program arra irányul, hogy a nőket a műszaki pálya felé tereljék. Az Európai Unióban a lányok 13,2 százaléka, a fiúknak pedig lényegesen nagyobb hányada, 17,2 százaléka hagyja ott az iskolát. "Politikánknak mindkét nemmel foglalkoznia kellene" - húzta alá Androulla Vassiliou, az unió kulturális megbízottja.

A tanulmány arra is kitért, hogy a lányok általában nehezebben birkóznak meg a számolással, a fiúk pedig az olvasásban teljesítenek gyengébben. Vassiliou szerint a lányok matematikai képességének gyengesége a neveltetéssel van összefüggésben. A kulturális biztos kiemelte, hogy a nemi egyenlőség megteremtésének legnagyobb akadálya a hagyományos szerepmintákhoz való ragaszkodás.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.