Nincs megállapodás a bérekről a BKV-nál
Nem állapodtak meg a 2010-es bérfejlesztésről a BKV és a szakszervezetek között a csütörtöki tárgyaláson, mert az érdekképviseletek nem tudtak közös álláspontot kialakítani. A bérmegállapodáshoz viszont mind a 26 szakszervezet aláírása szükséges.
Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VTDSZSZ) elnöke a múlt héten az MTI-nek azt mondta, az e heti bértárgyalásokon alá is írhatják a megállapodást, mivel a számszaki ügyekben már megegyeztek a BKV-val, csak a szövegezés van hátra. A csütörtöki tárgyalások után az elnök azonban közölte, hogy mégsem sikerült megállapodni. Elmondása szerint azért nem, mert a januárban sztrájkoló szakszervezetek bejelentették, nem az alapbérre, hanem az egész bértömegre kérik a kialkudott egyszázalékos bérfejlesztést. Hozzátette, hogy erre nem lehetne lehetőségük, mivel a sztrájkmegállapodásban aláírták, nem lehet bérfejlesztési követelésük.
Nemes Gábor, a Tömegközlekedési Dolgozók Független Szakszervezeti Szövetségének alelnöke az MTI megkeresésére azt mondta: amit a munkáltató ajánlott, az nem bértömeg-, hanem alapbérfejlesztés, és azt is a gazdálkodás eredményességéhez köti a mozgóbér terhére, ezért ezt az ajánlatot nem tudják elfogadni. Minden évben a bértömeget fejlesztették és nem az alapbért - tette hozzá. A szakszervezet ezen kívül továbbra is várja, hogy a BKV állapítsa meg az előző évi bértömeget, mert csak erre lehet bérfejlesztést ajánlani.
A következő bértárgyalás a jövő héten lesz, akkora a munkáltató kidolgozza az új szöveget, amit a VTDSZSZ alá fog írni, de ha nem írja alá az összes szakszervezet, akkor a megállapodás érvénytelen lesz. A 160 ezer forint alatti keresetűek bérfejlesztéséről még korábban megállapodást kötött a BKV az érdekképviseletekkel; 2,1-5,7 százalékos bérfejlesztés lesz. Az e fölötti keresetűek bérfejlesztéséről nem született eddig megállapodás. A VTDSZSZ február 15-én jelentette be bérfejlesztési követeléseit.