Határozatlan idejű sztrájk a Total franciaországi olajfinomítóiban
Határozatlan idejűre változtatták pénteken két nappal ezelőtt meghirdetett szolidaritási sztrájkjukat a Total francia olajipari vállalat franciaországi dolgozói: valamennyi olajfinomítóban szünetel a termelés, s az olajtároló telepek jelentős része sem működik. A gazdasági miniszter szerint rövid távon nem fenyeget ellátási hiány.
Rövid távon nincs ellátási hiány, nem használhatják ezt az érvelést a szakszervezetek - mondta pénteken Christine Lagarde a France Info hírrádióban. A tiltakozók viszont azt állítják: a tartalék maximum 5-6 napra elegendő. A Franciaország üzemanyag-ellátásának hatvan százalékát biztosító Total mind a hat franciaországi olajfinomítójában szerda óta szünetel a termelés, miután a dolgozók 48 órás szolidaritási sztrájkba kezdtek azokkal a kollegáikkal, akik előző nap elfoglalták az egyik bezárásra ítélt olajfinomító székházát az észak-franciaországi Dunkerque közelében. A munkabeszüntetést pénteken határozatlan időre meghosszabbították a szakszervezetek, és felszólították a többi francia olajipari vállalat dolgozóját: csatlakozzanak a tiltakozó akcióhoz.
A dunkerque-i olajfinomítóban 370-en dolgoznak, és több mint négyszáz alvállalkozót is foglalkoztat a telep. A tervezett bezárás elsősorban azért váltott ki vitát Franciaországban, mert a Total az egyik legsikeresebb francia vállalatként 7,8 milliárd euró adózás utáni nyereséggel zárta a tavalyi évet. A bizonytalan helyzet miatt Dunkerque-ben több mint egy hónapja sztrájkoló alkalmazottak közül mintegy 150-en kedden megszállták az igazgatósági irodákat. A szakszervezeti vezetők addig kívánják az olajfinomító irányítási épületeit szimbolikusan megszállva tartani, amíg nem kapnak egyértelmű választ arra, hogy mi vár az üzemre. A párizsi központ ugyanis csak március végére ígért végső döntést a dunkerque-i telepről, ahol már szeptember óta szüneteltetik a termelést.
A sztrájkolók szeretnék elérni az olajfinomító újraindítását és arra kérik a kormányt, hogy kezdeményezzen kerekasztal-tárgyalásokat az ország energiafüggőségének kérdéséről és az olajfinomítás jövőjéről. Hamarosan más olajfinomítók is bezárhatnak, ezért lett országos szintű a megmozdulásunk és ezért követelünk kerekasztal-tárgyalásokat - hangsúlyozta Philippe Saulnier, a CGT szakszervezet részéről a France Info rádióban. A Total vezetősége jelezte: tudomásul vette, hogy a dolgozóknak a sztrájkhoz csatlakozott mintegy 70-80 százaléka "bekeményített". Ugyanakkor biztosította a közvéleményt arról, hogy egyelőre nincs jele annak, hogy fennakadások lennének az ellátásban. A Total Franciaországban 3800 embert foglalkoztat, s mintegy 2400 benzinkutat lát el üzemanyaggal.