2010. január. 06. 20:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 06. 21:41 Karrier

Mit keres a feszület az osztályteremben?

Görögország és Dánia mellett ma Németországban is kötelező a hittanoktatás az állami iskolákban, bár a hittananyagot nem az egyházak állítják össze, hanem a parlament. A vallás és az iskola kapcsolata különösen aktuális kérdés, miután az elmúlt időszakban előbb egy olasz, majd egy osztrák szülő is alkotmánybírósághoz fordult az osztálytermekben lógó feszületek miatt.

„Négy évig Görögországban jártam iskolába, ez pont az általános iskola felső tagozatára esett. A mi családunk nem kifejezetten vallásos, bár a testvéreim és én is meg vagyunk keresztelve” – meséli a most 18 éves Zsófia. „Először nagyon furcsa volt, hogy az évnyitón papok szentelik fel a tantermeket, és minden reggel közösen imádkozik az évfolyam. Én nem tudtam még görögül imádkozni, és nem éreztem volna szívből jövőnek az sem, ha a többiekkel együtt keresztet vetek ima közben. Ezért megkértem az osztályfőnökömet, hogy nekem ezt ne kelljen csinálni. Nem volt belőle gond.”

Nem Görögország az egyetlen hely Európában, ahol a világi iskolákban is kötelező hittanoktatás van. Németországban például a Szövetségi Alkotmány megszabja, hogy az állami iskolákban is kell vallást oktatni, és ugyanez a helyzet Dániában is. Igaz, a hittananyagot nem az egyházak állítják össze és hagyják jóvá, hanem a parlament, hasonlóan a többi tantárgy anyagához. Nagy-Britanniában is vallási tájékoztatási kötelezettsége van a világi iskoláknak. Ezekben az országokban az is közös, hogy – bár a vallással foglalkozó órákon kötelező a jelenlét és vizsga is van belőle – a hitéletben való részvételről mindenki maga dönt. Más szóval, a diákok következmények nélkül képviselhetik ateista világnézetüket, és semmilyen egyéb előírás nem vonatkozik rájuk, túl azon, hogy a vallással foglalkozó tananyagot sajátítsák el, éppúgy, mint a történelmet vagy a fizikát. Hogy a világ más országaiban hogyan viszonyulnak a vallási jelképekhez az iskolákban, elolvashatja az eduline.hu-n.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?