2009. december. 03. 12:01 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 03. 11:59 Karrier

Elbocsátás helyett: mit választanak a cégek jövőre?

A bizonytalan piaci viszonyok az atipikus munkavégzési formák bevezetése felé tolják a cégeket. A csökkenő munkaerőigény, a magyar munkakultúra és a törvényi szabályozások azonban nem kedveznek ezek terjedésének. Vajon milyen HR -politikát követnek a cégek jövőre?

A gazdasági krízis hatására a foglalkoztatás szintje 2,2 százalékkal esett vissza, a munkanélküliség 2,5 százalékkal növekedett hazánkban 2009 első felében - emelte ki előadásában egy, a témában rendezett workshopon Lőrincz Leó, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főosztályvezetője. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint csúcson van a részmunkaidős foglalkoztatás, egy év alatt 40 ezerrel nőtt a részmunkaidősök száma. A képzett munkatársakat ugyanis nem bocsátják el a cégek, hanem ebben a formában foglalkoztatják tovább. A mikro- (40 százalék), kis- (25 százalék) és középvállalkozásoknál (20 százalék) növekedett az atipikus foglalkoztatási formák aránya, míg a nagyvállalatoknál csökkent (12 százalék). Számos HR-szakember gondolja úgy, hogy az atipikus munkaforma népszerűsége a munkahelymegtartó pályázatoknak köszönhető, a cégek azonban csak átmeneti költségcsökkentésként tekintenek rá. Mi lehet a megoldás?

Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk folytatásáért kattintson ide.

Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.