Belső ellenség a cégnél: hogyan leplezzük le?
Miért fontos az alkalmazottak frusztrációs problémáival foglalkozni? Leginkább azért, mert a pozícióféltésnek romboló hatása van és járványként terjed szét. Belülről támadja a szervezet egészséges működését, bomlasztja a bizalmi légkört, gyengíti a munkavállalók lojalitását, rontja a cég tevékénységének hatékonyságát, és így gyengíti a vállalatot.
A pozícióféltés egy frusztrált személy irreális félelmein alapuló egyszemélyes hadjárata a láthatatlan ellenséggel szemben. Legtöbbször a vállalat kritikus időszakában és azzal összefüggésben üti fel a fejét, és tovább ront a cég amúgy sem rózsás helyzetén.
A pozícióféltés fakadhat az egyén élethelyzetéből, egyéni bizonytalanságaiból, és/vagy a vállalat bizonytalan jövőképéből. A jelenlegi válságidőszak pedig igencsak okot ad mindkét oldalról a frusztrációk felerősődésére. A pozícióféltő célja megtartani az eddig megszerzett pozíciót annak minden hatáskörével és privilégiumával, mindenáron. És minél fenyegetőbbnek érzi helyzetét, annál durvább eszközökhöz folyamodik pozíciója védelmében.
Melyek a tünetei és milyen következményekkel járhat, ha a pozícióféltés kezd eluralkodni a szervezetben?
1. Figyelmetlen munkavégzés
Fontosabb lesz, hogy mi zajlik a zárt ajtók mögött, hogy miről folynak a beszélgetések a kávéautomata körül, miről keringnek a vállalati pletykák. Prioritásként előbbre kerülnek a munkahelyi politikai játszmák, amelyek elvonják a figyelmet a munkavégzésről.
2. Látszateredmények
A félelmek - amelyek talán a valóságra építenek, de irreálissá nőnek - bizonyítási vágyat keltenek az emberekben. De az eltúzott félelmek pánikot váltanak ki a munkavállalóból, gyorsan és kiugró teljesítményeket akarnak felmutatni, amellyel bizonyíthatják, ők a legjobbak abban, amit csinálnak, és mint ilyenek, nélkülözhetetlenek. Ez pedig két módon lehetséges. túlhangsúlyozott látszateredmények lobogtatásával vagy pedig túlvállalással.
Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk folytatásához kattintson ide.