Kulisszatitkok a magyar cégvezetésről
Növeli-e saját versenyképességünket, ha nagynevű multinacionális vállalatoknál szereztünk többéves tapasztalatot? Hogyan alkalmazzuk más vállalatoknál az ott megszerzett tudást, és mi jellemző a hazai cégkultúrára? Kitekintés.
Azt hihetnénk, a multinacionális nagyvállalatoknál megszerezhető tudás és tapasztalat kapós a magyar munkaerőpiacon. De a gyakorlatban komoly nehézségekkel szembesülhetünk, amikor egy nem multikulturális vállalatnál próbálunk beilleszkedni. Néha értetlenül állunk, hogy bár azért esett ránk a választás, mert kis- és középvállalatoknál nem megszerezhető tapasztalattal bírunk, pont ezt a tudást nem használhatjuk napi munkánk során, illetve sok esetben ebbéli különbözőségünk a konfliktus forrása.
A környezet árulkodó © sxc.hu |
Megeshet, hogy egy magyar tulajdonban lévő vállalatnál hosszasan kell bizonygatnunk, hogy az internetes megjelenés nem csupán többletköltség, hanem a kereskedéshez szükséges feltétel. Ma már egy kétcsillagos portugál szállodának is van angol nyelvű honlapja, ahol az ügyfél interneten foglalhat szobát. A multikulturális környezetben nevelkedett menedzser, aki ahhoz szokott, hogy az internetes megjelenésre több ezer eurót tervez, ilyenkor lenyeli a békát, esetleg csatába kezd a statikus, egyszerű weboldalak ellen, és helyettük adatbázis alapút próbál a makacsul ellenálló magyar tulajdonosra erőltetni.
A belső kommunikációban évszázados különbségeket észlelhetünk. Míg egy fejlett multikultúrában az információáramlás, a külső és belső PR, a céggel kapcsolatos összes esemény, hír és szervezeti változás megfelelő, időbeli kommunikálása jól kimunkált, néha külön osztályt igénylő komoly feladat, a magyar tulajdonú vagy vezetésű vállalatok komoly erőfeszítéseket tesznek, hogy az ott dolgozóknak ne legyen átlátható sem a szervezet, sem a cég eredményei vagy fejlesztést igénylő területei. Mintha az oszd meg és uralkodj-elv állna szemben a csapatmunkával és a nyitott kommunikációval. Szándékosan vagy csak tudatlanságból, sok hazai vállalatnál egyszerűen nem foglalkoznak a személyi konfliktusokkal, nem törekednek a jól körülhatárolt felelősségterületek meghatározására, illetve az ennek következtében kialakuló bérfeszültségeket sem oldják fel.
Előfordulhat, hogy a magyar vezetőkből álló csoport egy tréningen érdeklődéssel és lelkesedéssel hallgatja végig, valamint sajátítja el például a teljesítményértékelés módszerét, amely során elérhető és mérhető célokat tűznek ki. Ezeket aztán személyes beszélgetéseken félévente tárgyilagosan kiértékelik a beosztottaikkal, és az eredmény függvényében honorálják őket. A tréning után a magyar vállalatvezetők visszamennek fatornyos falujukba, és ráébrednek, hha ezt bevezetik, vége a szimpátián alapuló jutalmak kiosztásának, a szubjektív döntéseken alapuló fizetésemeléseknek és előléptetéseknek, egyszóval oda a régi, jól bevált, autokratikus vezetési forma. Ez a felismerés egyben a teljesítményértékelési rendszer alkalmazásának halálát is jelenti. Ha a HR-es vagy egy külföldi vezető mégis erőltetné a dolgot, akkor tessék-lássék riportolnak valamit, de a rendszer bevezetése, a kultúraváltás elmarad.
Korrupció érzékelési index 2008 |
A Transparency International 2008. szeptember 23-án megjelent nemzetközi Korrupció érzékelési indexe azt mutatja, hogy Magyarország korrupciós helyzete romlott az előző évihez képest. Hazánk továbbra is a közepesen korrupt országok közé tartozik, vesztettünk azonban régióbeli kedvező helyezésünkből. Amennyiben nem történik hatékony fellépés a korrupció ellen, Magyarország a következő években könnyen visszacsúszhat a ranglétrán. Nemzetközi vonatkozásban a 2008-as index a szegénység és a korrupció közötti végzetes kapcsolatra hívja fel a figyelmet. A lista élén az örök első Finnország 0,4 pontos visszaeséssel az ötödik helyre csúszott, míg 9,3 ponttal Svédország is felzárkózott a tavaly első helyen végzett Dánia és Új-Zéland mellé. Őket közvetlenül Szingapúr követi, 9,2 ponttal. A lista legvégén Szomália áll, 1 ponttal, előtte nem sokkal - 1,3 ponttal - Irak és Mianmar. |
Munkavállalói oldalról mindennapos probléma lehet, hogy a jövedelem nem teljes egészében bejelentett. Magyar tulajdonban lévő nagyvállalatoknál bevett szokás, hogy a jövedelemnek csak egy részét jelentik be, a töredéke után fizetnek járulékot, a jövedelem nagyobbik részét feketén adják a dolgozóknak, de azért kockás füzetben gondosan átvetetnek velük, nehogy lehetőségük legyen feljelentést tenni. Ily módon viszont ők is bűntárssá váltak. Ugyanide sorolhatók a mesterségesen 99 fős létszámon tartott vállalatok, amelyek nem akarnak TB-kifizető hellyé válni (egy száz főnél nagyobb vállalatnál a dolgozónak a cég fizeti a táppénzt, ha azonban a vállalat száz főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztat, akkor a dolgozónak a TB helyi kirendeltségén kell utánajárni a táppénzének, és hónapok is eltelhetnek mire a TB utal). Azok a cégek is ebbe a csoportba tartoznak, amelyek néhány éves sikeres szürkegazdaságbeli tevékenységük után szándékosan csődbe mennek, majd egy újonnan alakuló cégben folytatják tevékenységüket - meséli egy nagyvállalat HR-ese. Nehéz ezzel szembesülni, amikor esetleges külföldi munkánk során ahhoz szoktunk, hogy juttatási csomagunknak nemcsak a tisztességesen befizetett nyugdíjjárulék a része, hanem a vállalat által támogatott nyugdíj-előtakarékossági program, esetleg részvényopció, gyermekeink iskoláztatása, házastársunk biztosítása, stb.
Azt is megdöbbenve szoktuk tudomásul venni, ha magyar vezetőink egyszerűen átnyúlnak egy-egy felelős vezető feje felett, egyik pillanatról a másikra stratégiai döntést hoznak, anélkül, hogy tájékoztatták vagy megkérdezték volna az adott terület vezetőjét. Elvárják viszont, hogy a végrehajtásban elkötelezetten vegyen részt a kvalifikált vezető és a - számára alacsonyabb színvonalú - operációs tevékenységet lássa csak el. Ez körülbelül olyan, mint amikor az állatvilág leggyorsabb futójától, a gepárdtól (110 km/óra) azt kérik, hogy 30 méteres állatkerti kifutójában mutassa be tudását. Nem fogja. Nem motiválja őt a helyzet, és a körülmények sem adottak ahhoz, hogy képességeinek megfelelően tudjon teljesíteni.
Bereczky Márta
HR-tanácsadó