2009. január. 29. 09:43 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. január. 29. 10:34 Karrier

Elbocsátások Romániában: hamarosan 58 ezer embert rúgnak ki

Csaknem 58 ezer ember válik munkanélkülivé az év első három hónapjában Romániában – derül ki a román országos foglalkoztatási ügynökség (ANOFM) munkaadói bejelentésekből összeállított adataiból.

Petrom benzinkút felirata. Leépítenek
© bloombiz.ro
A munkaadók előrejelzései szerint az említett időszakban összesen 57 760 dolgozó fogja elveszíteni munkahelyét. A legnagyobb mértékű – 53 073 embert érintő – leépítés a magánvállalatoknál várható, 3 639 alkalmazottat az állami szférában bocsátanak el, 1 048 embertől pedig az állami és magántőkével egyaránt rendelkező, vegyes tulajdonú cégeknél válnak meg.

Jelentős karcsúsításra készül az osztrák OMV tulajdonában lévő Petrom, amely 3000 dolgozóját – összes alkalmazottjának mintegy 10 százalékát – készül leépíteni. Ezt a lépést a szakszervezetekkel egyeztetve hozza meg, az elbocsátandók 15 hónapnak megfelelő átlagbért kapnak végkielégítésként.

A Petromnak az öt évvel ezelőtti privatizálása idején több mint 50 ezer alkalmazottja volt. A magánosítási szerződés értelmében 2005-re ezek számát 44 236-ra kellett csökkentenie, 2008-ra pedig 24 753-ra kellett leszorítania a létszámot. A mostani leépítést a cég nem a gazdasági válságra hivatkozva hajtja végre, hanem az előre betervezett létszámcsökkentési programjának keretében.

Közben a román kormánypártok továbbra sem jutottak egyezségre az idei költségvetés sarokszámait illetően, emiatt a pénteki kormányülésen várhatóan csak politikai döntések születnek.

Előző nap még úgy tűnt, hogy erre a hétvégére már kialakul a 2009-es költségvetés végleges formája. A kormány már tárgyalt a munkaadók és a szakszervezetek képviselőivel, a nagykoalíciót alkotó Demokrata-Liberális Párt (PD-L) és a
Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetői ismét összeültek, hogy újratárgyalják a költségvetés főbb irányelveit.

Emil Boc miniszterelnök szerdán maga is inkább csak elvekről beszélt nyilatkozatában. Annyit közölt csupán, hogy a költségvetési kiadások 20 százalékát (azaz 10 milliárd eurót) olyan befektetésekre kell fordítani, amelyek a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést segítik elő. Egyelőre azonban inkább a prioritások látszanak körvonalazódni, így – mint Boc fogalmazott – hangsúlyt helyeznek a költségvetés szociális elemeire is. Különleges figyelmet szentelnek például a legsebezhetőbb társadalmi rétegek, elsősorban a kisnyugdíjasok, és alacsony fizetésűek megsegítésének. „Olyan ésszerű döntéseket kell hoznunk, amelyek ötvözik a szociális és gazdasági szempontokat” – mondta Boc.

Az elmúlt napok hírei szerint a kormány az idei költségvetési tervében 2,5 százalékos éves gazdasági növekedéssel, átlagosan 5 százalékos inflációval, 10,3 százalékos folyó fizetési mérleghiánnyal, illetve 2 százalékos GDP-arányos hiánnyal számol. Becslése szerint az év végén 505 ezer munkanélküli lesz az országban a 2008 végén regisztrált 403 400-hoz képest.

A költségvetés elfogadásának elhúzódása mögött a két kormánypárt nagyon is konkrét érdekellentétei állnak. A szociáldemokraták elsősorban a jelentős szociális tartalmú – például az egészségügyi, oktatási, munkaügyi vagy a mezőgazdasági – tárcákat birtokolják, a demokrata-liberálisok kezében vannak ugyanakkor az ország pénzügyi egyensúlyáért vagy a befektetésekért felelős minisztériumok, mint amilyen a gazdasági, a pénzügyi a közlekedési és szállításügyi vagy a fejlesztési tárca.

Emiatt a PSD megpróbál minden érvet bevetni Traian Basescu államfő javaslatával szemben, amely a bérek hat havi befagyasztását irányozta elő. A szociáldemokraták nem mondanak le arról a követelésükről sem, hogy a GDP 6 százalékát fordítsák az oktatásra, továbbra is támogatja az oktatók jelentős béremelési törekvéseit, akárcsak a nyugdíjak mielőbbi emelését. A PD-L (amelyet sajtóberkekben az „államfőnek alárendelt pártként” tartanak számon) alapvetően egyetért Basescunak a kiadások határozott megfékezését illető álláspontjával.