2009. január. 21. 13:51 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 21. 13:39 Karrier

Többletpont a hátrányos helyzetűeknek felvételinél

Kedvezményt kaphatnak az idei felsőoktatási felvételi eljárás díjából, illetve többletpontot igényelhetnek a Katapult Mentorprogramban való részvételre jogosult hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetű diákok.

A hátrányos helyzetű jelentkezők a felvételi eljárás során minden jelentkezési helyükön 25, a halmozottan hátrányos helyzetű felvételizők pedig 50 többletpontot igényelhetnek. A felvételizőknek a jelentkezési lapon a többletpontokra vonatkozó résznél kell feltüntetniük, hogy hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetűnek számítanak, valamint csatolniuk kell a szükséges igazoló dokumentumokat - mondta Reiber Gabriella, a programiroda munkatársa.

Hátrányos helyzetűnek az a 25 évnél fiatalabb jelentkező számít, akit középfokú tanulmányai során családi körülményei, szociális helyzete miatt a jegyző védelembe vett, aki után rendszeres gyermekvédelmi támogatást folyósítottak, illetve aki rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult vagy állami gondozott volt. Halmozottan hátrányos helyzetű az a felvételiző, akire a fentebb leírtakon kívül az is vonatkozik: tankötelessé válásának időpontjában a törvényes felügyeletét ellátó szülője legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik, valamint akit tartós nevelésbe vettek - olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben.

A jogosultság megvizsgálása után a halmozottan hátrányos helyzetűek 100 százalékban, a hátrányos helyzetűek pedig 50 százalékban mentesülnek a díjfizetés alól. Az 50 százalékos mentesség annyit jelent, hogy a hátrányos helyzetűeknek utólag, az Oktatási Hivataltól kapott csekken be kell fizetniük az eljárási díj felét.



hvg360 Riba István 2024. december. 11. 08:00

Rendkívüli közgyűlésen döntenek ma az MTA-nál arról, lemondjanak-e vagyonuk jelentős részéről

A tudós testület szerdán szavaz arról, hogy lemondjon-e <strong>az akadémia ingatlanjairól</strong> az állam feltételeivel. A létrehozandó új vezetési konstrukció pedig azt szolgálja, hogy – szemben az Orbán-kormánnyal – egy új kabinetnek már ne legyen beleszólása abba, kik irányítják a kutatóintézeti hálózatot. Minden feltétel adott lehet, hogy az erősen központosított kutatóhálózatot lényegében politikai kinevezettek vezessék.