2009. január. 05. 13:40 Utolsó frissítés: 2009. január. 05. 13:40 Karrier

Karrier a tévénél: hogyan lehet befutni?

Habár az RTL Klub már tíz éves múltra tekint vissza, HR osztálya csupán egy éve van. Ennek ellenére bátran építenek az alkalmazottak ötleteire - mondta Siminszky Dóra HR vezető, akit többek közt arra válaszolt, hogy a műsorok gyártása során hogyan szervezik a munkát, miként tudják támogatni az egymástól szinte teljesen független igazgatóságokat.

Siminszky Dóra, az RTL Klub HR vezetője egyetemi tanulmányit ösztöndíjas diákként az USA Illinois és Louisiana állambeli egyetemeken végezte. Ezt követően egy Los Angeles-i építészirodában HR generalistaként sajátította el a HR-es szakma gyakorlati ismereteit. Közel tíz éves amerikai tartózkodást követően tért vissza Magyarországra, ahol a hazai és a nemzetközi üzleti életben nyert tapasztalatokat. Jelen pillanatban az M-RTL TV Zrt. és leányvállalatai HR munkáját irányítja.

A szervezet az emberek összessége, így a siker is nekik köszönhető. Ön szerint mekkora szerepe van a HR osztálynak abban, hogy az RTL Klub hosszú évek óta meg tudja őrizni piacvezető pozícióját a hazai kereskedelmi televíziózásban?

Siminszky Dóra: Ha igazán hosszú távon nézzük, nem sok, tekintve, hogy a HR osztály csak 2008 elején alakult, addig ilyen strukturált formában nem létezett, csupán a bérszámfejtés és egyéb adminisztrációs tevékenységek voltak jelen a vállalatnál. A siker inkább annak köszönhető, hogy az alakuláskor, a legnagyobb vetélytársunkkal ellentétben túlnyomórészt a pályakezdő, frissen végzett szakemberek kerültek hozzánk. Emiatt a kezdet talán kevésbé volt gördülékeny - a TV2 el is húzott mellettünk, hiszen ők kipróbált szakemberekkel, műsorokkal dolgoztak -, ugyanakkor megvolt az az előnye, hogy a kollegák nem rendelkeztek semmilyen prekoncepcióval, nyitottan álltak az új lehetőségekhez, ötletekhez.

A HR osztály egy éves ténykedése milyen változásokat hozott a csatorna életében?

S. D.: Mindenekelőtt egy HR audit formájában átvilágítottuk a céget, hogy tudjuk, hol tartunk most, illetőleg különböző felméréseket indítottunk, hogy kiderüljön, az egyes igazgatóságoknak valójában mire is lenne szükségük. A társaságon belül ugyanis az igazgatóságok nagyon különbözőek, más típusú munkát végeznek másfajta munkavállalókkal, nem lehet egy sablonintézkedést rájuk húzni, ezért egy olyan HR eszköztárat kell biztosítanunk számukra, amelyek révén a megfelelő módon tudjuk őket támogatni. Rajtam kívül hárman dolgoznak az osztályon: egy munkaügyi koordinátor, aki kizárólag munkaüggyel foglalkozik, és két HR generalista.

A feladat nem kicsi, mivel nemcsak az RTL, hanem a leányvállalatai ügyeit is mi intézzük. Minden igazgatóságon felkértünk egy - jellemzően igazgatósági - asszisztenst, aki folyamatosan segíti és támogatja az adott terület HR vonatkozású feladatait. Sok adminisztrációs munkában rájuk támaszkodunk, legyen az a dolgozók be- és kiléptetése vagy a szabadságolások kezelése. A bérszámfejtéssel egy külső céget bíztunk meg, ahogy a munkajogi kérdésekben is egy külső iroda segít. Ily módon nekünk - a munkaügyi koordinátor szerepének kivételével - csak a tiszta HR feladatok maradnak.

Úgymint a toborzás-kiválasztás?

S. D.: Igen, ezzel is mi foglalkozunk. Korábban nem volt központosított HR funkció, ezért minden igazgatóság önállóan végezte a maga toborzását. A HR osztály megjelenésével azonban a back office és a nem szigorúan szakmai állások átkerültek a mi hatáskörünkbe, így általában mi viszünk jelölteket az adott vezető elé. A szigorúan szakmai interjúk esetében azonban a HR már csak konzultációs partnerként vesz részt a kiválasztáson, a döntést tehát nagyrészt az adott igazgatóság vezetője hozza.

Ha a HR ennyire kivonul a kiválasztásból, akkor tulajdonképpen teret enged a szereposztó díványnak?

S. D.: Nem. A programok indításakor a műsorhoz keresünk műsorvezetőt, és nem fordítva. Egyébként megfelelő televíziós szakembert találni nem olyan egyszerű, hiszen csak egy szűk munkaerőpiacról tudjuk magunkhoz vonzani őket. Az utánpótlást igazából csak a Színház- és Filmművészeti Egyetem, illetve az ELTE és néhány más egyetem kommunikáció- és médiatudományi képzései biztosítják, de aki komolyan gondolja ezt az irányt, valószínűleg itt is fog felbukkanni.

Gyakornokként is csak komoly előtanulmányokkal lehet bekerülni?

S. D.: A gyakornokokat ugyan nem a HR osztály koordinálja, de annyit azért elmondhatok, hogy csak nagyon ritkán utasítják el őket rögtön. Igazából nem is a bekerüléssel van baj, hanem a mindennapi terheléssel. Sokszor a gyakornokok sem mindig tudják, mit vállalnak: kívülről a média csillogó, de azért ez kőkemény munka. Nem egyszer előfordult már, hogy egy gyakornok két-három nap után feladta.

Tartalmi partnerünk a HR Portál. Az interjú teljes szövegéért kattintson ide.