2008. december. 04. 11:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. december. 04. 11:46 Karrier

Miért ódzkodnak a távmunkától a cégek?

Magyarországon ma minden hetedik vállalat alkalmaz távmunkásokat. Sokan nem ismerik, vagy nem látnak rá belső igényt, pedig a vállalkozások többsége pozitívan vélekedik a távmunkáról. Ezek a cégek jellemzően nagyobb hatékonyságról, költségcsökkenésről és a munkavállalói elégedettség növekedéséről számolnak be - derül ki a Deloitte Zrt. felméréséből.

Még mindig alacsony a távmunka kihasználtsága és tudatos alkalmazása Magyarországon. A felmérésben megkérdezett vállalatok 14 százaléka alkalmaz jelenleg távmunkában munkavállalókat, és csupán további egy százalék tervezi ennek bevezetését a közeljövőben. A távmunkát nem alkalmazó vállalatok 53 százaléka szerint tevékenységük nem igényli, vagy az elvégzett munka jellege nem teszi lehetővé ennek bevezetését. A kutatás adataiból viszont arra lehet következtetni, hogy sokan nem ezen okok miatt, hanem ismerethiány miatt nem alkalmazzák ezt a foglalkoztatási formát. Vagyis a vezetők vagy nem találkoztak ezzel a lehetőséggel, vagy nem tudják, hogyan lehetne alkalmazni vállalatuknál.

A távmunkától elzárkózó vállalatok több mint egyharmada (37 százalék) nem tudta megindokolni, hogy miért nem vezették be, illetve miért nem tervezik a távmunka bevezetését. Néhány cég problematikusnak tartja adatbiztonsági szempontból, de akad olyan vállalat is, amelyik úgy véli, hogy bonyolultabbá válna a kommunikáció, ha távmunkásokat venne föl.  

Távmunka segítséggel
© Müller Judit
A távmunkásokat alkalmazó - vagy ezt tervező -, a felmérésben részt vett mintegy száz vállalat elsősorban az értékesítők és ügynökök (57 százalék), menedzserek (38 százalék), informatikusok (28 százalék), mérnökök (13 százalék), pénzügyi szakemberek, illetve tanácsadók (11 százalék) számára biztosít távmunka-lehetőséget.

A cégek jellemzően technikai okok miatt korlátozzák, hogy mely munkakörökben és milyen feltételekkel engedélyezik a távmunkát. Egy pénzügyi vállalatnál például feltétel, hogy csak azok az alkalmazottak igényelhetik a távmunka-végzést, akiknek munkakörénél nem szükséges a hozzáférés olyan vállalati rendszerekhez, amelyek ügyféladatokat is tartalmaznak. Másrészt a válaszadó cégek a munkavégzés szempontjából azokban a munkakörökben teszik lehetővé a távmunka alkalmazását, amelyekben az adott munka, és a munka eredménye is jól definiálható, elektronikus csatornán továbbítható, továbbá a meghatározott munkafolyamatok nem igényelnek folyamatos kapcsolattartást a kollégákkal - mondta Forgács Tamás, a Deloitte szakértője.

A felmérés 2008. április-májusában készült, közel négyszáz, legalább 50 főt foglalkoztató hazai vállalat döntéshozóinak megkérdezésével. A válaszadók legnagyobb részben HR vezetők (45 százalék), gazdasági, pénzügyi vezetők (25 százalék) illetve ügyvezetők (7 százalék) voltak. A reprezentatív felmérés során megkérdezett vállalatok 68 százaléka 50-249 főt, míg 32 százalék több mint 250 főt foglalkoztat.