Felére csökkent a felkínált állások száma
Novemberben 19,9 ezer új álláshelyet jelentettek be, számuk októberhez képest mintegy 50 százalékkal csökkent. A novemberi visszaesés szezonális hatások következtében a megelőző években is megfigyelhető volt, ám idén jelentősebb mértékben. Novemberben 1,4 ezerrel kevesebb állást jelentettek be a munkáltatók, mint egy évvel ezelőtt, ami 6,6 százalékos csökkenésnek felel meg -derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) adataiból.
A munkaadók a november folyamán bejelentett álláshelyek közül összesen 14 705-höz nem igényeltek támogatást, ez az összes bejelentés 74 százaléka. Az előző hónap végéig be nem töltött és a tárgyhónapban bejelentett új álláshelyek (a támogatott álláshelyekkel együtt) összesen 45,5 ezret tettek ki, ez csaknem 15 ezerrel kevesebb közvetíthető állást jelentett novemberben, mint a megelőző hónapban.
A legtöbb új, nem támogatott állást Közép-Magyarországon (3993) és Dél-Alföldön (2922) kínálták a munkáltatók novemberben. A nem támogatott új álláshelyek számának csökkenése a legerőteljesebben Észak-Alföld (61,1 százalék), Dél-Dunántúl (60,1 százalék), Közép-Dunántúl (57,4 százalék), és Észak-Magyarország (52,3 százalék) munkaerő-piacát érintette. A csökkenéshez hozzájárult, hogy egyre kevesebb munkalehetőséget kínálnak a munkáltatók a szezonális ágazatokban és a konjunktúra-érzékeny területeken is. Egy hónap alatt például a járműgyártás területén a töredékére csökkent a bejelentett nem támogatott állások száma. A bejelentett nem támogatott állásokat legnagyobb számban továbbra is a feldolgozóiparban (32 százalék) és a gazdasági szolgáltatások, ingatlanügyek (18,5 százalék) ágazatokból kínálták a munkáltatók novemberben.
A nyilvántartott álláskeresők száma a novemberi zárónapon 446,0 ezer fő volt. Ez az előző hónaphoz képest 5 százalékos (21,4 ezer fős) növekedést mutat, míg az előző év azonos időszakához képest 6,2 százalékos (26,1 ezer fős) növekedés volt megfigyelhető.
Októberhez képest minden régióban emelkedett a nyilvántartott álláskeresők száma, a növekedés legnagyobb mértékben Nyugat-Dunántúl (11,5 százalék) és Közép-Dunántúl (8,8 százalék) munkaerő-piacát érintette. A megyék közül kimagaslik Győr-Moson-Sopron és Veszprém megye, előbbi esetében 18,6 százalékos, utóbbi esetében 11,5 százalékos volt egy hónap alatt a növekedés.
A tartósan állást keresők aránya novemberben megközelítette az egyharmadot, ami azt jelenti, hogy 142,4 ezer fő több mint egy éve folyamatosan állást keresett. Számuk egy év alatt 9,3 százalékkal nőtt.
A pályakezdő álláskeresők száma novemberben az előző hónapban megkezdődött csökkenést követően tovább mérséklődött. Egy hónap alatt a nyilvántartásban szereplő pályakezdők létszáma 621 fővel, 1,4 százalékkal csökkent, ezzel a novemberi zárónapon a regiszterben szereplő pályakezdők száma 42,3 ezer főt tett ki.
Novemberben 58 munkáltató, 3,1 ezer főt érintő csoportos létszám-leépítési bejelentést tett a munkaügyi kirendeltségeken. Az érintett munkavállalók száma 2 ezer fővel nőtt a megelőző hónaphoz képest. A bejelentések alapján a legtöbb munkavállalót (934 főt) a Közép-Dunántúli régióban bocsáthatják el.