Bajba kerülhetnek az egyetemi beruházások
Egyetlen felsőoktatási intézmény sem tervez tandíjemelést vagy az oktatói létszám csökkentését a gazdasági válság miatt, de számolniuk kell a ppp-beruházásaik elakadásával - írja a csütörtöki Napi Gazdaság.
Az intézményeknek a hitelhez jutás nehézségeivel ugyan közvetlenül nem kell szembesülniük (a törvény szerint ugyanis nem vehetnek fel hitelt), a magán- és a közszektor együttműködését segítő ppp-konstrukciókon keresztül azonban mégis érintettekké váltak - olvasható a lapban.
A Semmelweis Egyetem (SE) ppp-projektjei fölött már megjelentek az első viharfelhők. Már érezzük a válság begyűrűző hatását - mondta a lapnak Stubnya Gusztáv, az egyetem stratégiai főigazgatója, aki szerint a futó projektekkel nincs gond. Azokban az esetekben viszont, amikor a szerződést még a pénzpiaci pánik kitörése előtt kötötték meg, de a projekt kezdete most esedékes, a bankok megváltoztatták a finanszírozás feltételeit - tette hozzá.
A Corvinus Egyetem is aggódik. A gazdasági szereplőkkel szorosabb kapcsolatban álló karok (az élelmiszer-tudományi vagy a gazdálkodástudományi) projektjei valóban bajba juthatnak - mondta a Napinak Kerekes Sándor, az egyetem oktatási rektorhelyettese.
A finanszírozás gondjai azonban tandíjemeléssel nem orvosolhatók. A tandíj emelése a költségtérítéses hallgatók alacsony létszáma miatt értelmetlen lenne, ráadásul minimum hároméves átfutással hozna eredményt - nyilatkozta Andor György, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BMGE) rektorhelyettese. Tandíjemelésre ugyanis csak az oktatási struktúrába újonnan belépő hallgatók esetében van lehetőség, egyéb esetben a képzési szerződések csak inflációkövető korrekciót engedélyeznek.