2008. november. 21. 13:15 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 21. 13:18 Karrier

Félezer diák kapott életszagú ízelítőt a hiányszakmákból

Ötszáz, pályaválasztás előtt álló diák ismerkedett különféle hiányszakmákkal valós helyzetben a Dél-Dunántúli Regionális Munkaügyi Központ paksi kirendeltsége által szervezett újszerű szakmatúrán.

A diákok többsége anélkül dönt jövőjéről, hogy ismerné a választott mesterséget. Vannak slágerszakmák, a rájuk felkészítő iskolák elvégzése után szinte biztos, hogy az állástalanok számát növeli a pályakezdő, ugyanakkor vannak hiányszakmák, amelyek bel- és külföldön egyaránt szinte biztos elhelyezkedést garantálnak - mondta el Feilné Szombat Csilla kirendeltségvezető.
   
A tapasztalatok szerint a felsőoktatásban túlképzés van, a kétkezi szakmák pedig elveszítették presztízsüket. Országszerte jellemző, hogy közgazdászok, jogászok, kommunikációs és informatikai szakemberek nem találnak munkát, a fém- és építőiparban, vendéglátásban pedig folyamatosan keresik a szakmunkásokat hazánkban és külföldön is - tette hozzá a munkaügyi szakember.
   
A munkaügyi szervezet a kistérség oktatási intézményeinek és gazdasági szereplőinek képviselőivel foglalkoztatási paktumot működtet, amelyben célul tűzték a kétkezi szakmák népszerűsítését. 
   
A szerdán véget ért szakmatúrát azzal a céllal szervezte a munkaügyi központ, hogy segítse a diákok döntését és népszerűsítse a hiányszakmákat. Első lépésként érdeklődésvizsgálatot végeztek és pályaorientációs tanácsadást tartottak az iskolákban, majd "kivitték" a gyerekeket a munkaterületekre. 
   
A kistérség minden iskolájából lehetőséget kaptak a nyolcadikosok arra, hogy valós környezetben ismerkedjenek különféle szakmákkal. A gyerekek és szüleik láthatták, hogyan és milyen körülmények között dolgoznak a szakácsok, hegesztők, forgácsolók. Három nap alatt félezer gyerek fordult meg a programban résztvevő tizenöt vállalkozásnál.