Román érettségi botrány: lefizették a tanárokat
Összesen 125 ember, köztük 38 pedagógus és 82 felnőtt korú diák ellen emelt vádat a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) az érettségi vizsgák rendszerváltás utáni történetének legnagyobb korrupciógyanús ügyében - adta hírül a kolozsvári Krónika.
A vádhatóság szerint egy máramarosszigeti magániskola vezetői 30 ezer eurót gyűjtöttek össze a diákoktól, és az összeg egy részét a vizsgáztató és felvigyázó tanárok megvesztegetésére fordították. A bírósági ügy magyar nemzetiségű tanárai tagadják, hogy csúszópénzt kaptak volna a diákok érettségi előmenetelének segítése érdekében.
A súlyos csalások állítólag a júniusban és júliusban Máramarosszigeten rendezett érettségik alatt történtek. A nyomozati anyag értelmében a Tisza-parti városban működő George Pop de Basesti szakközépiskola esti tagozatos diákjai az intézmény vezetőségének kezdeményezésére, a sikeres vizsga érdekében lefizették a vizsgáztató és felügyelő pedagógusokat. Virginica Meda Leordean, a magániskola igazgatónője fejenként ezer lejt (70 ezer forintot) gyűjtött össze 113, többségében felnőtt korú tanulótól azzal az ígérettel, hogy egyikőjük sem bukik meg a vizsgán.
Az összegyűlt 106 ezer lej (nagyjából 7,5 millió forint) egy részével a július óta előzetes letartóztatásban lévő igazgatónő számos vizsgáztató és felügyelő tanárt megvesztegetett, akik emiatt szemet hunytak afölött, hogy az igazgatónő kiosztotta a vizsgatételek megoldásait az érettségizőknek.
Az ügyészség korábban 70 ezer lejt és 1750 eurót lefoglalt az igazgatónő lakásán, akit megvesztegetéssel és befolyással való üzérkedéssel vádolnak. A nyomozás során a DNA bekérette az érintett pedagógusok adatait az intézménytől.
A bíróság elé állított 38 pedagógus között vannak magyar nemzetiségűek is, akik határozottan tagadják, hogy megvesztegették volna őket. "Furcsa, hogy a vallomásomat nem veszik figyelembe, és az ártatlanság vélelme ellenére vádat emelnek ellenem" – mondta a kolozsvári napilapnak Pesek Szilárd Zoltán, Máramarossziget egyetlen magyar középiskolájának, a Leövey Klára Gimnáziumnak a kémiatanára.
Takács Ferenc, a Regele Ferdinand Gimnázium és a Leövey informatikatanára – aki egy napig volt érettségi-felügyelő – kijelentette: ami nem történt meg, azt nem tudja bizonyítani az ügyészség, ellenben ha felajánlottak volna neki pénzt, akkor elfogadja. "A vizsgabizottság tagjai valóban azt tanácsolták nekünk, hogy ne legyünk szigorúak a diákokkal, mert többségük idősebb. Elismerem, hogy rosszul felügyeltünk, viszont ez nem jelenti, hogy lefizettek bennünket. Nekem senki sem ígért csúszópénzt" - tette hozzá.
Takács Ferenc azt állítja, hogy miközben a felügyelő tanárok ellen kevés bizonyítéka van az ügyészségnek, az általa áttekintett vádiratból "eltűntek" egyes vádlottak, és a vizsgáztatók közül csak egy pedagógus ellen emeltek vádat.