Az ideális munkahely ismérvei
Október utolsó napjaitól valamennyi vállalat számára elérhető egy, a munkaadói felelősséget komplex módon vizsgáló, hazai viszonyokra kialakított új jelzőrendszer. Az eszközt másfél évig tartó kísérleti fázis után adták át.
Az elmúlt években számos díjjal tüntették ki azokat a vállalatokat, amelyek különböző kritériumok alapján sokszínűnek, családbarátnak vagy éppen legjobb munkahelynek minősültek. E díjak azonban csak részterületekre fókuszáltak, és a menedzsment által szolgáltatott adatokra építettek. Ugyanakkor a társadalmi felelősségvállalás (CSR) nemzetközileg és hazánkban is mind divatosabbá váló vállalati magatartás-modell dinamikus fejlődésében mind nagyobb hangsúlyt kapnak a felelősség belső, azaz a cégen belüli, és alapvetően a munkavállalókat érintő dimenziói.
A Kurt Lewin Alapítvány által kifejlesztett jelzőrendszerrel a munkaadó ugyan nem könyvelhet el díjakat, ám átfogó képet kap arról, hogy a profitot előállító munkavállalók szempontjából milyen erősségei, illetve hiányosságai vannak, és mindezek alapján hogyan és mely területeken képes javítani társadalmilag felelős üzleti gyakorlatát, működését.
Az eszköz tíz szempont alapján – egyebek között az esélyegyenlőség, a munkakörülmények, a bérezés, adatvédelem valamint a munkahelyi kommunikáció és érdekképviselet mentén – szubjektív és objektív adatforrásokat egymásra vetítve vizsgálódik.
Az eszközt bármely vállalat felhasználhatja jelképes regisztrációs díj ellenében, vállalva, hogy az alkalmazás tapasztalatairól visszajelzést ad. A beérkező javaslatokat felkért szakmai grémium fogja félévente mérlegelni, illetve beépíteni az eddig elkészült anyagba.