Kinek nem drága a 80 ezer eurós diploma?
A budapesti Semmelweis Egyetem Németországban indított székhelyen kívüli képzést. Sok német diák ugyanis nem nyer felvételt az ottani képzésekre, így külföldön keresnek tanulási lehetőséget. Olcsónak nem mondható a doktori címhez vezető út még a németeknek sem; az egyedülálló képzés 80 ezer euróba kerül.
A napokban a német sajtó kissé méltatlankodó hangvétellel adta hírül, hogy szeptemberben megnyitotta kapuját az Asklepios Campus Hamburg, a budapesti Semmelweis Egyetem német nyelvű orvosi képzésének új, hamburgi telephelye. Az elsődlegesen - más kifogásolni való híján - a magas tandíj miatt sajnálkozó írásban érezhető egy kis irigység is, hogy lám-lám, a létszámkorlát miatt a német egyetemeken kívül rekedt diákok is orvosi diplomához jutnak. És nem is akármilyenhez; a német Manager Magazin cikke ugyanis azt is elismeri, hogy a magyar egyetem Európa-szerte jó hírnévnek örvend.
Hamburgi helyzet
Astrid Kleinbongardt családjában elsőként akart orvos lenni, de mivel az érettségi jegyei nem voltak elég jók, várólistára került; legalább öt évet kellett volna várnia a felvételre. Most, két év elteltével, az Asklepios Campus Hamburg frissen festett termében ül, hogy megkezdje az orvosi képzés gyakorlati részét. A 23 éves Kleinbongardt a Semmelweis Egyetem hallgatója.
© AP |
"Egyelőre ez még csak az alapkő"
Kevés az orvostanhallgató-hely Németországban, a hallgatói helyekről döntő hivatal (ZVS) és az egyetemek pedig szigorúan szelektálnak érettségi pontok és a várakozási idő szerint. Az orvosaspiránsok trükkje, amivel megkerülik a korlátot, egyidős a helyhiánnyal: kimenni külföldre, legyen az Ausztria vagy Nagy-Britannia, vagy éppen Magyarország. Eddig a Semmelweis Egyetemen tanuló "numerus-clausus-menekültek" egy részének várnia kellett a németországi gyakorlati helyekre vagy olyan jól meg kellett tanulniuk magyarul, hogy akár magyar betegágyak mellett is megállják helyüket.
„Az első félévben kötelező a magyarnyelv-tanulás” - meséli Astrid Kleinbongardt. A nyelvi teszten, ami elengedhetetlen a magyarországi gyakorlathoz, nem mindenki megy át. „Néhányuknak sikerül, ők a tanulmányaik végéig Magyarországon maradnak. De időre van szükség, hogy ezt a nyelvet megtanuljuk” - mondja Kleinbongardt. Most viszont elindult az orvostanhallgatók vissza-importálása. „Új kezdet” és „Úttörők” - hangzottak a nagy szavak a megnyitón, amelyek segítik áthidalni a minden oldalon jelen lévő bizonytalanságot. A német befektetők és a magyar képzésgazdák lengetik ugyan az örömzászlót, de kicsit még mindenki előtt homályos a terv. „Ma még csak egy alapkövet fektettünk le, ez még nem több” - mondja Jörg Weidenhammer, a magyar vezetés alatt működő új Medical School igazgatója. A rendszer akkor áll majd biztos lábon, amikor az első diákok levizsgáztak - teszi hozzá.
Kapósak a helyek a magyar egyetemen
A Semmelweis Egyetem diplomája nagyon keresett. Tíz évvel ezelőtt volt a jelentkezési csúcspont, aztán valamivel visszaesett az érdeklődés. De néhány éve, mióta Európa-szerte orvoshiány van, ismét óriási a túljelentkezés. Ligeti Erzsébet professzor, a német nyelvű orvosképzés igazgatója túljelentkezésről számolt be. A jelenlegi 200 helyre ezer német jelentkező vár. Abban, hogy a diákok kifogástalan képzést kapnak, nem kételkedik a német Orvosi Kamara. „A Semmelweis Egyetemnek kiváló híre van” - mondja Montgomery, a kamara elnöke. Különösen az elméleti és klinikai előkészítő oktatásról híresek a budapesti orvosok.
Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk teljes szövegét itt olvashatja.