„Ha jönnek ellenőrizni, futni kell!”
A nyugdíjrendszer változásai, az új szabályok sokakat arra késztetnek, hogy lemondjanak az állam által biztosított, jól megérdemelt havonkénti juttatásukról, és fenntartsák munkaviszonyukat, amíg csak lehet. Másoknak marad az eltitkolt pluszjövedelem, a sutyiban szerzett mellékes. Ki hogyan boldogul? Az érintettek beszélnek minderről.
„Negyven év szolgálati idő után mentem nyugdíjba, saját céget nem alapítottam, kénytelen vagyok néha bedolgozni” – meséli a hetvenöt éves Irén, aki gépészeti rajzokat készít a mai napig. Azt azért hozzáteszi, imádja a munkáját, és nem megélhetési gondok miatt kell a plusz jövedelem, egyszerűen igényli az új feladatokat, a kihívásokat. Az idős asszonyt nem alkalmazza egyetlen cég sem, zsebbe kapja a pénzt, ám ez egyáltalán nem feszélyezi. „Szívességet teszek a megbízómnak, ő is jól jár, én is, miért változtatnék ezen” – teszi fel a prózai kérdést, hangsúlyozva, nem akarja ő kijátszani a rendszert, mindössze arról van szó, hogy szívesen dolgozna, ám állandó munkája nincs, nyugdíjasként nem is várhatja el, hogy kapkodjanak utána. Ez van, mindenki boldogul, ahogy tud – összegzi a helyzetet.
Dolgos kezek. Békés öregkor? © Végel Dániel |
Jóllehet a feketemunkát büntetik, az ellenőrzések megszaporodtak, ahogy a fenti esetek is példázzák, a nyugdíjasok egy része továbbra sem riad vissza a be nem jelentett munkától. Ez a kényszerítő erejű egzisztenciális okokon kívül azzal is magyarázható, hogy szolgáltatásaikra van kereslet: kevesebbért dolgoznak, mint az aktív korúak, és kicsi annak kockázata, hogy lebuknak, hiszen az érintett feleken kívül általában senki sem tud ezekről az „apró szívességekről”.
Előszeretettel használják a „nyugdíjasbarát” kifejezést a nemzetközi cégek, sőt, a hazai vállalatok körében is föl-fölbukkan – a pártok is beemelik programjukba ilyen-olyan kontextusban –, ám tény, hogy érdemi lehetőség csak elvétve akad a hatvan év felettieknek. Leginkább egyszerű, rosszul fizető alkalmi munkák közül válogathatnak – ha dolgozni szeretnének –, amelyeket a fiatalok nem vállalnak, mert keveslik a fizetést vagy egyszerűen ódzkodnak ezektől. Ilyen a plakátragasztás, a szórólapozás, a takarítás a gyorséttermekben és bevásárlóközpontokban. Akad olyan cég, amelynek telephelyét nyugdíjas biztonsági őr védi – aki negyven évet lehúzott egy gyárban –, mások a portára ültetnek be hetven év körülieket.
A szellemi munkakört elhagyóknak sokak szerint könnyebb dolguk van, hiszen egy nyugalmazott tanár mindig adhat magánórákat. Tanulószobáztatás, korrepetálás, különórák: ezekre a mai napig van kereslet. Ugyanakkor azzal is szembe kell nézniük a nyugdíjas munkavállalóknak, hogy egyre több képzett (és túlképzett) fiatal jelenik meg a piacon, aki többet kér ugyan munkájáért, de többet is kínál. A fiatalok iránti növekvő kereslet ellenére a közgazdászok nem tartják kizártnak, hogy évek múlva a nyugdíjasok visszaszivárognak majd a munkaerőpiacra, pontosan azért, mert ők elvégzik azokat a feladatokat is, amelyeket a pályakezdők vagy az aktív középkorúak nem vállalnak.
„Dolgozik néhány nyugdíjas a cégnél. Miután megszűnt a nyolcórás munkakörük, tanácsadóként besegítenek, ami annyit tesz, hogy hetente kétszer bejárnak, pár órát itt töltenek, konzultálnak a vezetőkkel, majd hazamennek” – meséli egy nemzetközi cég munkajogásza. Az Egyesült Államokban a nyugdíjasbarát-politika szellemében, tanácsadói minőségben tapasztalt, idős szakembereket alkalmaznak, akik a cégvezetők munkáját segítik. „Itthon is akad példa erre, de az ellenkezőjére is, nem ritka, hogy a nyugdíjas exfőnök nem akar távol kerülni a húsosfazéktól, ezért megteszik tanácsadónak. Akár munkaszerződés nélkül is. Az már más lapra tartozik, hogy mennyit fizetnek neki zsebbe, és ezért mennyit dolgozik” – teszi hozzá a sokat tapasztalt szakember.
„A cégeknek anyagi szempontból nem éri meg, ha nyugdíjast alkalmaznak, ugyanúgy fizetik utána a járulékokat” – mondta a hvg.hu-nak dr. Viszló László munkajogi szakértő arra a kérdésre, vannak-e előnyei a nyugdíjasok foglalkoztatásának. A Legfelsőbb Bíróság elvi állásfoglalása szerint minden szempontból úgy kell kezelni a nyugdíjas munkavállalókat, mint a többieket. Ám a gyakorlatban ez nem így működik, mert míg régebben meg kellett indokolni a nyugdíjas elbocsátását, addig ma már, ha valaki az öregségi nyugdíjkorhatárt eléri, indoklás nélkül fel lehet mondani neki. „A munkáltató kellemesebb helyzetben van, felmondás esetén végkielégítést sem kell fizetnie” - mondja a szakember. Amíg a nyugdíj mellett lehetett dolgozni, sokan éltek a lehetőséggel, most viszont, hogy az érintettnek választania kell, dolgozik, vagy elmegy nyugdíjba, vissza fog szorulni ez a tendencia -jósolja. Ha valaki rászorul, vagy olyan jól keres, hogy megéri még évekig hajtani – és a cég igényt is tart a munkájára – inkább ezt az utat választja.
Öregségi nyugdíj |
Az öregségi nyugdíjra az jogosult 2009. január elseje előtt, aki betöltötte a 62. életévét, és legalább 20 év szolgálati idő áll mögötte. Csökkentett összegű előrehozott nyugdíjat az kaphat, akinek az előrehozott nyugdíjhoz szükséges szolgálati idejéből legfeljebb 5 év hiányzik. (1997. évi LXXXI. törvény) A témáról bővebben az SZMM oldalán olvashatnak. |
A jogszabály két év átmeneti időt hagy azoknak, akik 2007-ben már előrehozott öregségi nyugdíjban részesültek. Az átmeneti szabály az 1947-es születésű, korhatár előtti nyugdíjasok esetében azt jelenti, hogy 2009. december 31-ig nem kell szüneteltetni a nyugdíjuk folyósítását, bármennyit keresnek is. 2010-ben – 62 év felettiek lesznek –, tehát a korhatár betöltése miatt nem kell szüneteltetni a nyugdíjuk folyósítását, bármennyit kereshetnek – áll az SZMM tájékoztatójában.
Magyarországon ma a munkaképes korúaknak mindössze 60-62 százaléka dolgozik. A munkanélküliségi ráta 2008 május-júliusban 7,5 százalékos volt, a foglalkoztatottak száma 3 millió 894 ezer, a munkanélkülieké 316 ezer fő volt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb felmérésből.
Európa legtöbb tagállamában a nyugdíjkorhatár 65 év, nálunk a közelmúltban emelték 62 évre, ami a várható élettartamot tekintve jóval kedvezőtlenebb, mint az unió tagállamaiban. Magyarországon a nők várható életkora ugyanis 76 év, a férfiaké 68 év, míg az unióban átlagosan 6-7 évvel tovább élnek az emberek.
A világbank 2007-es tanulmánya sem kecsegtet túl sok jóval: az előrejelzés szerint Magyarországon tizenöt éven belül 40 százalékkal emelkedik majd a 65 év felettiek aránya.