2008. július. 25. 06:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. július. 24. 21:18 Karrier

Hogyan találjuk meg a tökéletes munkatársat?

A lényeg: alkalmazzuk a legjobbat, akkor is, ha felkészültebb, rátermettebb nálunk. Arra is érdemes törekedni, hogy olyanokat vegyünk fel, akik szimpatikusak, ugyanis jót tesz az üzletnek, ha kedveljük a munkatársainkat - különösen akkor, ha kis cégnél dolgozunk.

Vannak vezetők, akik egyszerűen a legjobb embert veszik fel, kizárólag szakmai szempontok szerint. Ne adjuk oda az állást valakinek csak azért, mert kedveljük, vagy mert jobban akarjuk kedvelni. Ne alkalmazzuk a cégnél a barátainkat! Ha megszeretjük a munkatársainkat, az remek, de nem kell rajongani beosztottainkért.

Néhány dolog, amire figyelni kell az interjúztatáskor:

                       Könyv















          Megrendelem a könyvet.
1. Ne adj a jelentkezőknek túl sok információt az elvárásokról; inkább hagyd, hogy ők kérdezzenek! Így megtudhatod, hogyan viszonyulnak a feladatukhoz.

2. Hallgass, figyelj! Hagyd őket beszélni! Így sokkal többet megtudsz, könnyebben felmérheted potenciális alkalmazottaid képességeit.

3. Ha kérdezel, ne válaszold meg a saját kérdésedet!

4. Ne kérkedj előnyös tulajdonságaiddal! Ez a pályázó dolga.

5. Soha ne tegyél fel egyszerű, igennel és nemmel megválaszolható (eldöntendő) kérdéseket!

6. A legfontosabb ellenőrző kérdés, amit feltehetsz: „Miért?”

7. Mindig tedd fel a kérdést: „Van még valami, amire kíváncsi, amit tudni szeretne?” Ha nincs kérdés, azt vedd komoly figyelmeztető jelnek!

8. Legyél óvatos az olyan potenciális munkavállalókkal, akik az interjú során túl hamar felteszik a kérdést, mennyi lesz a fizetésük!

9. Ha kérdésedre nem kapsz kielégítő választ, ne forszírozd a dolgot! Csak ülj csendben, hátha a jelöltnek magától eszébe jut, hogy válaszoljon. Ha mégsem, akkor tedd fel még egyszer a kérdést!

10. Olyan embereket keress, akikről az a benyomásod alakult ki, hogy meg tudsz bízni bennük, akik valószínűleg hosszú távon is lojálisak lesznek a céghez!

11. Az állásinterjú olyan, mint az udvarlás. Ha valakinek a kegyeibe akarsz férkőzni, és rá akarod venni, hogy lépjen be a céghez - bár még tétovázik -, a legkönnyebben úgy oldhatod meg a helyzetet, hogy megnevetteted. Ha ez sikerül, akkor már majdnem nyert ügyed van.

12. Vannak, akik nagyon idegesek állásinterjúkon, mások egyszerűen nem tudnak sokáig szemkontaktust fenntartani. Ha valaki a szemét dörzsöli, miközben beszél, azt jelenti, hogy zavarban van és valószínűleg nem teljesen őszinte. Persze az is lehet, hogy csak feszeng, de ez ritkább. Vedd egyértelmű jelnek!

13. Amint megállapodsz valakivel valamiben, lépj tovább, és ne hozd fel újra a témát! Ha újra felhozod, megvan a lehetôség, hogy az illető visszakozik vagy megváltoztatja a feltételeit.

14. Szókratésztől eredeztetik az úgynevezett maieutikus módszert (a megfelelő - rávezető - kérdéseket kell feltenni, hogy az emberek a megfelelő következtetésekre jussanak). Figyelj, mennyire szimpatikus a pályázó karaktere, mennyire tartod alkalmasnak a munkára, milyen könnyen lehetne megváltoztatni. Az emberek inkább azt mondják, amit hallani akarunk, és nem azt, amit valójában gondolnak. Jó benyomást akarnak kelteni, és ezért kevésbé őszinték.

hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.