2008. július. 22. 06:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. július. 22. 18:46 Karrier

Mennyit keres egy újságíró?

Melyik megyében keresnek a legjobban az újságírók? A nők vagy a férfiak vannak többségben ezen a pályán? Összefoglalónk a HVG Kiadó gondozásában megjelent Szakmák Könyve adatain alapul.

Az újságírók 2005-ben nagyjából felerészben alkalmazottak voltak, az 50 évesnél idősebbek körében kicsit többen voltak  önállóak. A foglalkoztatottaknak átlagosan a harmada volt nő, arányuk a fiatalok körében volt a legkisebb.

Az újságírók létszámukhoz mérten kisebb arányban jelennek meg álláskeresőként a munkaügyi hivatali regisztrációban, mint az összes hazai foglalkozási ág átlaga (2005-ben körülbelül 5 százalék az összes, mintegy 7 százalékkal szemben). Az álláskeresők 40 százaléka pályakezdő volt, arányuk 2000 és 2005 között nőtt. Újságírókat a munkáltatók nem a munkaügyi hivatalokon keresztül keresnek, 2006 tavaszán például e körben alig volt bejelentett üres álláshely, ezek felét a fővárosban jelentették be.

Keresetek

© sxc.hu
2005-ben az e foglalkozási körben dolgozók átlagosan havi 210 ezer forintot, átszámítva átlagosan évi 10 100 eurót kerestek (az összes foglalkozási ág átlaga mintegy 150 ezer forint, évi 7200 euró). Ezzel az újságírók a kereseti alsó középmezőnybe tartoznak a szakirányítói foglalkozás-főcsoporton belül, amely az Európai Unió statisztikáiban 2003-ban és 2004-ben évi 11 ezer euró egy főre jutó átlagkeresettel szerepel.

Az újságírók havi alapbére és bruttó keresete 2000-ről 2005-re nagyjából egyenletesen nőtt, a bér a kilenctizedével, a kereset mintegy 80 százalékkal - derül ki az ÁFSZ (Állami Foglalkoztatási Szolgálat) adataiból.

A szakmakör
Ide tartozó foglalkozások (munka-körök): belpolitikai újságíró ● filmkritikus ● gazdasági újságíró ● kulturális újságíró ● külügyi újságíró ● sportújságíró ● színikritikus ● zenekritikus
A megyénkénti kereseti különbségekre vonatkozóan kevés a releváns adat. Az összes hazai foglalkozási ág átlaga szerint 7 megyében átlagos volt a kereset, 12-ben átlag alatti, s csak a fővárosban átlag fölötti. Az újságírók körében szintén a fővárosiak vitték haza a legtöbbet, itt a havi kereset átlagosan 20 ezer forinttal múlta felül az országos átlagot, a 210 ezer forintot. Több mint 70 ezerrel maradt az országos átlag alatt Győr-Moson-Sopron és Jász-Nagykun-Szolnok megye, Csongrádban pedig 170 ezer forint körül alakult az átlagkereset. A nők, bár kevés a releváns adat, e munkakörben is kevesebbet keresnek a férfiaknál - közölte a ÁFSZ.

2000-ről 2005-re a munkaügyi hivataloknál bejelentkezett álláskeresők száma 44 százalékkal, a bejelentett állásoké 41 százalékkal nőtt. Hat év alatt összesen 3,2-szer annyi munkakeresőt regisztráltak, mint ahány betöltetlen állást.

2005-ben – a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint – a kulturális, mûvészeti és vallási foglalkozás-alcsoportban a foglalkoztatottak mintegy 18 százaléka nem a lakóhelyén dolgozott.

Foglalkozásjellemzők

Jellemző feladatkörök: riportkészítés, részvétel a társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sporteseményeken, rendezvényeken, ezekről beszámoló, híranyag, illetve kommentár megírása. Interjúkészítés vagy anyaggyűjtés (hírek, cikkek válogatása, átírása, szerkesztése) napilapok, folyóiratok, magazinok, rádió- vagy tévéműsorok számára politikusokról, közéleti személyiségekről, közérdeklődésre számot tartó emberekről.
Minimális képzettség (képesítés): szakképesítés (intézményi kommunikátor, újságíró szakon) vagy egyetem, főiskola (kommunikátor, újságíró szakon).


 




 

Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.