Tipp karrierépítőknek: mire jó a zsenik eszköze?
Kreatív ötletekre van szükséged? Megoldást keresel egy szokatlan problémára? Új projektet kezdesz? Gyorsan meg kellene tanulnod valamit? Évszázadok óta ismerik, ám nem csak a zsenik használják a Gondolati Térképet.
Évszázadok óta ismert - már Leonardo da Vinci és Beethoven is alkalmazta -, mégsem része a mindennapjainknak a kreatív gondolkodás eszköze, a Mind Map, avagy Gondolati Térkép. A bárki által elsajátítható technika lényege, hogy a hagyományos lineáris gondolkodással szakítva az emberi agy működését papíron modellezve, színes, képekkel tarkított ábrákon rögzíti egy adott témával kapcsolatos információkat, ötleteket. Az újkori Mind Mapping Tony Buzan angol kutató nevéhez fűződik, aki rendszerezte, bővítette és közkincsé tette a Gondolati Térképek használatát. Íme, a szabályok:
• Egy üres papírlap közepére felírjuk, vagy rajzoljuk a központi témát
• A kapcsolódó gondolatokat a sugárirányban rajzolt ágakra írjuk (lehetőleg egy szó kerüljön egy ágra, amely pontosan olyan hosszú, mint a szó)
• Az ágakat további ágakkal bővítve adjuk hozzá a kapcsolódó asszociációkat
• Nyilakkal, ábrákkal jelölhetjük az egyes ágak vagy alágak közötti kapcsolatot
• Az a jó, ha sok színt, képet és formát használunk
Mind Map - gondolati térkép © Karrier Intézet |
A Mind Map készítője aktívan részt vesz a folyamatban, a gondolatokat a saját elképzelésének megfelelően, rendezi, színezi, ábrázolja és írja le. Ez már önmagában is nagyban segíti a feldolgozást, megértést és a megjegyzést. Ha ezt kiegészítjük azzal, hogy egyszerre láthatja az egész gondolatrendszert és ennek részleteit is, illetve a képek és a térbeli elhelyezkedés keltette asszociációk hatását is számításba vesszük, kiderül, hogy egy hatékony módszerről van szó.
Sok vállalat alkalmazza a gondolati térképeket projektek indításakor vagy stratégiakészítő megbeszéléseken, ahol rengeteg ötletet, gondolatot kell összegyűjteni és rendszerezni. Vannak direkt erre a célra kifejlesztett szoftverek, amelyek lehetővé teszik, hogy kivetítve, a megbeszélés minden résztvevője láthassa a készülő Gondolati Térképet, hozzászólhasson, kiegészíthesse, vagy új ötletekkel gazdagítsa.
Prezentációra, előadásra készülve is nagy segítség lehet, ha valaki rendszerezi és rögzíti a gondolatait, emellett tanuláskor is hasznosítható: megmarad az anyag struktúrája, az összefüggések jobban látszanak, könnyebb lesz a felidézés, legyen szó történelemlecke vagy egyetemi szigorlati tétel rögzítéséről.
Gerlei Béla, karrier-tanácsadó
karrierintezet.hu