2008. március. 12. 12:19 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 12. 12:32 Karrier

Bajban vannak a román munkaadók

Átlagban minden romániai kis- és középvállalkozásból 17 szakképzett munkás hiányzik - ez derült ki abból a felmérésből, amely a romániai munkaerőhiány méreteiről készült.

A felmérés szerint, amely 234 kis- és középvállalkozás vezetőinek a megkérdezésével készült, jövőre átlagosan 29-re nőhet a hiányzó munkaerő egy kis- és középvállalatra lebontott mennyisége. Az építőiparban lehet a legnehezebben szakképzett munkást találni. Őket követik sorrendben az esztergályosok, a szerelők, az asztalosok, a hegesztők, a villanyszerelők, az autófestők és a bádogosok, a marósok, a lakatosok, a mezőgazdászok, a gépkocsivezetők, az őrző-védők és az eladók.

Emellett a munkaerőpiacon hiány van a középfokú végzettségűekből, illetve az olyan felsőfokú szakképesítést birtokló szakemberekből, mint villamosmérnökök, építészek, tervezők és kohászmérnökök.

A megkérdezettek 71 százaléka válaszolta, hogy kétszer nagyobb munkaerőhiánnyal küszködik, mint egy évvel ezelőtt - mondta Ovidiu Nicolescu, a felmérést megrendelő romániai kis- és középvállalkozások tanácsának elnöke.

Azt javasolják, a kormány adjon kedvezményt azoknak a cégeknek, amelyek külföldi munkásokat alkalmaznak és szállást biztosítanak nekik. Jelenleg négy cégvezető közül három gondolkodik külföldiek alkalmazásán.

Romániában azért nagy a munkaerőhiány, mert az elmúlt években hivatalos adatok szerint 2 millió, nem hivatalos kimutatások szerint pedig 3-4 millió vendégmunkás is külföldre távozott.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.