Munkanélküliből vállalkozó
Támogatást nyerhetnek el azok a cégek és nonprofit intézmények, amelyek a nagy munkanélküliségű területeken a hátrányos helyzetű munkanélkülieket vállalkozás indításában integrátorként segítik, ehhez 107,5 millió forintos keretből gazdálkodhatnak.
A pályázat célja, hogy a jelentkező cégek, intézmények saját termelési, szolgáltatási tapasztalataikat, piaci kapcsolataikat hasznosítva szervezzék meg a munkanélküliek számára vállalkozás indítását, vagy társas vállalkozásba belépésüket. Ezek az új vállalkozások beszállítóivá válhatnak az őket segítő, stabil piaccal rendelkező cégeknek, intézményeknek.
A pályázók bevont személyenként 350 ezer forintot nyerhetnek el a kiírásban szereplő célok finanszírozására. Egy-egy pályázónak legalább 100, legfeljebb 300 személyt kell felkutatnia, felkészítenie.
A program első szakaszában, amely fél év és egy év közötti időszak lehet, fel kell készíteniük a jelentkezőket a szakmai és a vállalkozói ismeretekből. Elvárás, hogy legalább a jelentkezők 90 százaléka vállalkozást indítson, vagy belépjen egy társas vállalkozásba.
A második szakasz 10 hónaptól egy évig tart, ekkor már az integrátor segítségével az új vállalkozások termelnek, szolgáltatást nyújtatnak. Elvárás, hogy e szakasz befejezésekor a jelentkezők legalább 60 százaléka vállalkozóként, vagy társas vállalkozásban tevékenykedjen.
A programot elsőként Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében működő cégek, intézmények indíthatják. A programba olyan hátrányos munkaerőpiaci helyzetű személyek vonhatók be, akik roma származásúak vagy alacsony iskolai végzettségűek, de bevonhatók a tartósan munkanélküliek, a kedvezőtlen szociális helyzetűek, valamint kistelepülések lakói is.
A pályázatról bővebben az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány honlapján olvashatnak.