Mégsem szűnik meg a 35 órás munkahét Franciaországban
Korábbi nyilatkozatával ellentétben Nicolas Sarkozy mégsem kívánja a 35 órás munkahetet eltörölni - ezt maga a francia államfő jelentette ki a nemzetgyűlési képviselőknek tartott újévi köszöntőjében.
Újságírói kérdésre válaszolva Sarkozy kedden mondta ki először egyértelműen, hogy szeretné, ha 2008-ban megszűnne a 35 órás munkahét Franciaországban. A kijelentés heves vitát váltott ki: a jobboldal azonnal üdvözölte a hírt, az ellenzék és a szakszervezetek viszont az egyik legfontosabb szociális vívmány megszüntetésével vádolták meg a francia elnököt.
Miután szerdán először az elnöki hivatal vezetője, a kormányszóvivő, majd a munkaügyi miniszter cáfolta meg a köztársasági elnököt, Sarkozy is korrigálta önmagát: "Szeretném, ha a 35 órás munkahét reformjában továbbmennénk, de a kormány nem tervezi a hivatalos munkahét eltörlését ... mert ez a kiindulópont a túlóra kiszámolásához".
Az elnök ugyanakkor megerősítette, hogy a kormány szeretné a 35 órás munkahetet - azt továbbra is alapnak tekintve - rugalmasabbá tenni, amennyiben ágazatonként és vállalatonként olyan többségi megállapodás születik, amely biztosítja a dolgozók helyzetének javulását. Sarkozy magyarázata szerint nem a 35 órás munkahét, hanem az évi túlórák maximalizálása szűnhetne meg.
A 35 órás munkahetet 2000. februárban vezette be a szocialista párti francia kormány, az egy főre jutó munkaidőt ekképpen 10,2 százalékkal csökkentve. Ettől az életminőség javítását és a munkanélküliség enyhítését remélték a termelékenység károsítása nélkül. A foglalkoztatás bővülését illető remények nem váltak valóra, s a jobboldali pártok és a munkáltató szövetségek nyomására a rendszeren azóta már több változtatás történt, így például az évi túlórákat a francia parlament 2004 végén 220-ban maximálta az addigi 180 helyett.