2007. december. 18. 12:52 OS Utolsó frissítés: 2007. december. 18. 12:57 Karrier

Új térségi integrált szakképző központ nyílt Kaposváron

Dr. Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter adta át a Kaposvár TISZK (térségi integrált szakképző központ) központi képzőhelyét. A beruházás értéke 866 millió forint, amelynek nagy része uniós forrásból, a Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program keretében valósult meg.

Kaposvár, Szigetvár és Dombóvár nyolc iskolájának fenntartói fogtak össze közös pályázattal 2004-ben annak érdekében, hogy egy hatékonyan, összehangoltan működő régiós intézményhálózatot hozzanak létre központi tanműhellyel. A 3350 négyzetméter alapterületű képzőhelyen egyidejűleg 340 diák végezheti szakmai gyakorlatát. A tanulók a műhelycsarnokban külön helyiségekben a többi között asztalosipari CNC, faipari, élelmiszeripari ismereteket sajátíthatnak el, digitális méréstechnikai, épületgépészeti, villanyszerelési oktatásban részesülhetnek. A kereskedelmi-marketing gyakorlótermekben pénztáros, élelmiszeres, ruházati és műszaki részlegekben folyhat a tanítás. A számítógépes kabinet és a nyelvi laborok segítséget adnak a munkaerőpiacon hasznos kompetenciák fejlesztéséhez, így a diákok pl. ECDL-bizonyítványt is szerezhetnek.

Az együttműködő iskolákban összesen mintegy hatezer diák tanul több megyéből, akik piacképes tudással, pályakezdőként várhatóan könnyebben jutnak álláshoz a fejlesztés eredményeként. Az intézményeket egyben felnőttképzésre is akkreditálták, így a régióban élő álláskeresőknek is lehetőségük nyílik szakképzettséget szerezni, és növelni tudják elhelyezkedési esélyeiket.

A 2007-ben indult szak- és felnőttképzési rendszer reformjának része a már megalakult térségi integrált szakképző központok átalakítása, azzal a céllal, hogy tovább erősítsék a kapcsolatot a képzés és a gazdaság között. Ennek érdekében fejlesztik az intézményi struktúrát a TISZK-ek segítségével, megújítják a szakképzési tananyagokat, moduláris rendszerű, kompetenciaalapú OKJ-t vezetnek be, továbbképzik a tanárokat, és pályakövetési rendszert építenek ki.

Az új típusú térségi integrált szakképző központok kialakítását és infrastrukturális fejlesztéseit az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében támogatni kívánja a kormány. Ennek megfelelően a Társadalmi Megújulás Operatív Programban (TÁMOP) 7,4 milliárd forint, a Társadalmi Infrastruktúrafejlesztési Operatív Program (TIOP) keretében 13,8 milliárd forint támogatásra pályázhatnak 2008-2009-ben a szakiskola-fenntartók.