2007. október. 08. 08:55 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 08. 08:56 Karrier

Európai elégedettségi index: munka és lakhatás

A helyi munkalehetőségekkel a prágaiak, a koppenhágaiak és a dubliniak, a lakásviszonyokkal a lipcseiek, az aalborgiak és bragaiak a legelégedettebbek Európában - derül ki az Eurostat európai statisztikai hivatal adataiból.

A 2006-ban készült felmérés az Európai Unió 27 tagországának, valamint Horvátországnak és Törökországnak összesen 75 városát veti össze abból a szempontból, hogy a lakosok miként vélekednek arról, mennyire lehet jó munkát találni városukban, illetve mennyire könnyen vagy nehezen teremthetők jó lakáskörülmények ésszerű áron.

A cseh fővárosban 75, a dán fővárosban 74, az ír fővárosban pedig 70 százalék nyilatkozott pozitívan a munkalehetőségekről. E tekintetben a kelet-németországi Odera-Frankfurtban, valamint az olaszországi Palermóban és Nápolyban elégedetlenek a legtöbben: csak 3 százalék szerint jók a munkalehetőségek.

A lakásviszonyokat a németországi Lipcsében 78, a dániai Aalborgban 71, a portugáliai Bragában pedig 68 százalék ítéli jónak. A skála másik végén a párizsiak mindössze 3, a luxembourgiak 5 és a dubliniak 6 százaléka vélekedett úgy, hogy jó lakáshoz lehet jutni ésszerű áron.

Figyelemre méltó, hogy a válaszadók szerint a jó munkalehetőségekkel kecsegtető helyeken általában nehéz jó lakáshoz jutni, és fordítva. Van azonban néhány város, amely mindkét tekintetben jó értékelést kapott. Ilyen a dániai Aalborg (62 százalékos munkahely-elégedettségi mutatóval), a brit Manchester, Newcastle és Glasgow, valamint a finnországi Oulu.

A magyar városok közül Budapestre és Miskolcra terjedt ki a felmérés. A magyar fővárosban 24, Miskolcon 11 százalék találta jónak a munkalehetőségeket, míg a lakhatás tekintetében az elégedettségi mutató Budapesten 26, Miskolcon 43 százalékos.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.