2007. május. 15. 16:35 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 15. 16:11 Karrier

Az igazságos bánásmód kreatívabbá teszi a dolgozókat

Ha a főnök igazságosan kezeli a beosztottakat, akkor növekszik kreativitásuk és kitartásuk. Ugyanakkor, ha valakit igazságtalanság ér, hajlamos lesz arra, hogy szigorúan a szabályok szerint dolgozzon - olvasható salzburgi pszichológusok tanulmányában.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A kutatók azt a feladatot adták a kísérletben résztvevőknek, hogy tegyenek használhatóbbá egy pizzásdobozt. Egyeseket bátorítottak és fair módon kezeltek, ők elmondhatták javaslataikat is. Mások csak utasításokat kaptak és nem volt alkalmuk a bemutatóra - olvasható a kísérlerlet részletes leírása az ORF honlapján.  

A kísérlet eredménye szerint "azok a személyek, akiket korrekt, igazságos módon kezeltek, újító szelleműek, egyúttal sokkal kreatívabbak, kitartóbbak voltak azoknál, akiket csak utasítgattak", - mondta Eva Jonas, a salzburgi egyetem munkatársa. Szerinte "ha egy cégnél igazságos a vezetés, a legjobb talajt teremtik meg az innovációhoz".

A vizsgálat keretében 350 munkavállalót kérdeztek meg, hogy fair módon kezelik-e őket vállalatuknál. Aki megtapasztalta a korrekt elbánást, az jobban azonosult a céggel, és hajlandó volt arra is, hogy keményebben dolgozzon és innovatívabb legyen, állítják a tanulmány szerzői, akiknek azt a következtetést vonták le, hogy az emberek pozitívan reagálnak az igazságosságra. Az igazságtalanság viszont egyértelműen negatívan hat a teljesítményekre, a vele összefüggő düh, és a visszavonulás az előírások szerinti teljesítésre sokba kerülhet a vállalatnak.

Jonas szerint nem kizárólag a bérezésnél számít az igazságosság, hanem akkor is, ha az alkalmazottak véleményét kérdezik, ha időben és megfelelően informálják őket, és tisztelettel bánnak velük, továbbá, ha egyénre szabott meghatározott felelősségi körrel rendelkeznek.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.