Könnyebb lesz a munkavállalás az unióban?
Az új uniós tagállamokból, köztük Magyarországról a munkaerőimport megkönnyítését sürgette a német gazdasági miniszter. Michael Glos elsősorban a szakemberhiánnyal indokolta az eddigi korlátozások enyhítésére tett javaslatát.
URLguru |
Mára a korábbi tizenötök között kisebbségbe kerültek azok az országok, amelyek fenntartják a korlátozásokat az újonnan csatlakozott államok, köztük Magyarország munkavállalóival szemben. Köztük van egyebek között Németország és Ausztria is.
A német konzervatív gazdasági miniszter az ARD televíziónak adott nyilatkozatában televíziós nyilatkozatában hangsúlyozta: meg kell teremteni azokat a feltételéket, amelyek biztosítják a külföldi szakemberek szabad munkavállalását az új tagállamokból. A miniszter javaslatát rögtön támogatásáról biztosította a konzervatív uniópártok gazdaságpolitikai szóvivője. Laurenz Meyer szintén megfontolandónak nevezte a korlátozások nélküli, szabad munkavállalás gyors bevezetését. A konzervatívokkal közösen kormányzó szociáldemokraták egyelőre nem foglaltak állást a javaslattal kapcsolatban. Csütörtöki sajtóértesülések szerint azonban az SPD változatlanul a korlátozások fenntartása mellett van.
A Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetsége (DIHK) már korábban óvta a kormányt attól, hogy elzárja a hazai munkaerőpiacot a közép- és kelet-európai munkavállalók elől. A DIHK szerint Németország ezzel rontja esélyeit Közép- és Kelet-Európa piacain, és az érintett államoknak joguk van arra, hogy szintén korlátozó módon járjanak el.
Az osztrák szociális ügyi miniszter is lehetségesnek tartja, hogy 2009 után részlegesen megnyissák az osztrák munkapiacot a kelet-európai EU-tagállamok munkavállalói előtt.
A részleges munkapiacnyitás feltétele, hogy tovább bővül az osztrák gazdaság és csökken a munkanélküliség, mondta Erwin Buchinger miniszter a Die Presse keddi számában megjelent nyilatkozatában. Hangsúlyozta, hogy a munkanélküliség csökkenését nem csak a szakemberekre, hanem az alulképzett vagy hátrányos helyzetű, például fogyatékos munkavállalókra is érti. - Ha a cégek tesznek egy kis erőfeszítést a hazai munkaerő kvalifikációjára, ha némi befektetést eszközölnek ebbe, lehet szó nyitásról - mondta.
Egy szociáldemokrata kormánytag Ausztriában első ízben adott olyan jelzést, hogy bizonyos feltételek mellett lehetségesnek tekinti a féltve őrzött osztrák munkapiac megnyitását a keleti szomszédok munkavállalói előtt - emelte ki a cikk szerője.
Az új EU-tagországok munkavállalói számára életbe léptetett korlátozások 2009-ig vannak érvényben Ausztriában, és eredeti szándékai szerint az osztrák kormány ezeket 2011-ig szeretné meghosszabbítani, noha ezt az unió nem nézi jó szemmel.