Csökken a nyolc általánost végzett munkavállalók száma
Az utóbbi években egyre csökkent a nyolc általános iskolai végzettséggel sem rendelkezők aránya a foglalkoztatottak között, 1999-ben még 0,9 százalékot tett ki ez az arány, 2005-ben pedig 0,3 százalékot.
Ugyancsak csökkent azon munkavállalók aránya, akik csak nyolc általános iskolával rendelkeznek. 1999-ben még 18 százalék volt az arányuk, de 2005-ben már csak 14 százalék - állapítja meg egy, az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány kiadásában megjelent tanulmánykötet.
A szakmunkások aránya lényegében nem változott. A két időpontban 32 illetve 31 százalékukat foglalkoztatták. Ugyanez mondható el a gimnáziumi és szakközépiskolai végzettségűekről is. A gimnáziumi végzettségűek aránya 8 százalékról 9 százalékra változott, a szakközépiskolában bizonyítványt szerzőké nem változott, a két időpontban egyaránt 25 százalék volt.
A nyolc általánossal sem rendelkezők, illetve a legfeljebb csak ilyen iskolai bizonyítványt szerzők arányának csökkenését a főiskolai és egyetemi végzettségűek arányának bővülése ellensúlyozta a foglalkoztatási szerkezetben. A felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalók aránya 17 százalékról csaknem 22 százalékra bővült ebben az időszakban.
A képzettséggel arányosan nő az elhelyezkedési lehetőség. A tanulmány szerint 2005-ben az alapfokú végzettségű munkaképes korú népesség 21 százaléka volt foglalkoztatott, a középfokú végzettségűek körében viszont már 68 százalék, a felsőfokú végzettségűek körében 77 százalék volt ez az arány.