2006. július. 13. 17:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. július. 13. 17:22 Karrier

Öt tipp, amellyel korrigálhatsz egy elrontott állásinterjút

Se szeri, se száma a hibázási lehetőségeknek, ha állásinterjúról van szó. Elkésel, koszos az inged, esetleg a liftben letegezed a HR-igazgatót. Azonban mi a helyzet, ha nincs szó ennyire kézzelfogható hibáról, egyszerűen csak úgy érzed: itt nem nyerhetsz. Dehogynem, ha megfogadod a tanácsainkat.

Ne ess pánikba
Az első lépés: mosolyogj. A testbeszéd az állásinterjúk egyik legfontosabb alapeleme. Ha ellazítod a vállaidat és ráveszed az arcizmaidat, hogy mosolyogjanak, mindjárt kényelmesebben érzed magad, s ez az interjúztatóra is átragad majd. Ha mosolyogsz, energikusabbnak és magabiztosabbnak is tűnsz majd, mindkettő pozitívum egy állásinterjún.

Most te kérdezel
Ha úgy érzed, nem a megfelelő válaszokat adod a feltett kérdésekre, változtass taktikát, s tégy fel te néhány kérdést az interjúztatónak. Ezzel azt éred el, hogy lesz egy pár perced, amíg összeszedheted a gondolataidat és ismét rákoncentrálhatsz az előtted álló feladatra. Emellett a válaszból értékes információkat szűrhetsz le, amelyből kiderülhet, milyen válaszokra kíváncsi „vallatód”.

Fontos, hogy előre összeírj pár kérdést, amelyeket fel szeretnél tenni az interjú során. Érdemes olyasmikről faggatóznod, hogy az interjúztató mit szeret leginkább a cégben, amelynek dolgozik, hogyan írná le a munkakörnyezetet, illetve milyen egy átlagos nap a részlegen, ahol dolgozik.

Kérj visszajelzést
Ha úgy látod, hogy beszélgetőpartnered unatkozik, esetleg rideg és elutasító veled kapcsolatban, ne ess pánikba. Nyugodtan kérdezz rá, hogy a válaszaid megfelelőek az elvárásainak, így elejét veheted, hogy olyasmiről beszélj, amely nem érdekli az interjúztatót.

Az is előfordulhat, hogy félreértetted a kérdést, talán pont azért, mert azt nem megfelelően tették fel. Ez nem jelenti azt, hogy szenvedned kell, hogy egy értelmes választ kicsiholj magadból, ezért kérj egy kis felvilágosítást.

Ha továbbra is úgy érzed, hogy rosszul teljesítesz, kérdezd meg az interjúztatót, hogy vannak-e fenntartásai veled, mint jelölttel kapcsolatban. Így közvetlenül a fejében felmerülő kétségekre tudsz reagálni.

Ne feledd: ha kicsit is úgy érzed, hogy beszélgetőpartnered unatkozik, fogd rövidre az éppen aktuális mondandódat és tudakold meg, mi a gond.

Pár kedves szó csodát tehet
Mindenki szereti, ha dicsérik, így gondoskodhatsz róla, hogy jól érezze magát az interjúztató, ha mondasz néhány kedves szót a vállalatról, az iroda elhelyezkedéséről, a kilátásról, vagy a berendezésről. Ezzel azt is bemutathatod, mennyire pozitív a hozzáállásod, ez ugyanis olyasmi, amire vadásznak a személyzetisek.

A vállalatot dicsérni azért is kifizetődő, mert így megcsillogtathatod a céggel kapcsolatos tudásodat, így kiderül majd, hogy megfelelően felkészültél az interjú előtt.

Vigyázz, ne dicsérj folyamatosan, illetve ne legyél személyeskedő. Ha hirtelen arról kezdesz áradozni, mennyire jó az interjúztató frizurája, egyből átlát majd rajtad. Inkább valami kevésbé nyilvánvaló általánosságot jegyezz meg, például, hogy milyen barátságosnak tűnnek a cégnél dolgozó emberek.

Nem te vagy a probléma
Ha úgy érzed a legjobb oldaladat mutatod, az interjúztató mégsem tűnik lelkesnek, ne törődj vele, s csináld végig az interjút. Elvégre ő is csak ember, neki is lehet rossz napja. Ezért csak bízzál magadban és ne aggódj olyan dolgok miatt, amelyekre nem vagy hatással.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.