Tovább csökkent a regisztrált álláskeresők száma
Májusban ismét csökkent a regisztrált álláskeresők száma, a hónap végén csaknem 24 ezerrel voltak kevesebben a nyilvántartásban, mint április végén.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint a nyilvántartott álláskeresők száma így május végén 368364 volt. Az egy évvel korábbi adathoz képest is jelentős – több mint 30900 – a csökkenés.
A nyilvántartásba belépők száma májusban mintegy 5 ezerrel csökkent az előző hónaphoz, és több mint 15 ezerrel az egy évvel korábbiakhoz képest. Eredményként könyvelhető el, hogy a legalább egy éve nyilvántartott álláskeresők száma is csökkent májusban csaknem 2 ezerrel. Az egy évvel korábbi mértékhez képest ez a csökkenés több mint 500.
A regisztráltak száma valamennyi megyében csökkent, az egy hónappal és az egy évvel korábbi mértékkel összehasonlítva egyaránt. Az előző hónaphoz képest néhány 10 százalék körüli csökkenést kivéve jellemzően 5 százalék körül alakult a mérséklődés. Az egy évvel korábbi értékkel összehasonlítva viszont több megyében 16 százaléknál is több volt a regisztráltak számának mérséklődése. Ezek Csongrád-, Komárom-Esztergom-, Vas megye.
Az egyes térségekben továbbra is jelentősek a különbségek az elhelyezkedési lehetőségekben. Budapesten például a regisztrált álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 2,5 százalék volt májusban, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig 17,4 százalék. Továbbra is igen magas, 16,6 százalékos ez a ráta Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, 14,8 százalékos Nógrád megyében. Viszonylag alacsony 4 százalék alatti a ráta Pest megyében, illetve 4,5 százalék Győr-Moson-Sopron megyében. A számításhoz használt gazdaságilag aktív szám a KSH tavaly januárra vonatkozó adata. A gazdaságilag aktív népességet a foglalkoztatottak és az álláskeresők jelentik.
Szezonális okok miatt általában a tavaszi hónapoktól csökken jelentősen a regisztráltak száma. Az idén például januárban és februárban 25 ezer illetve 8 ezer volt a regisztráltak létszámának bővülése. Az egy évvel azelőtti mértékhez viszonyítva is csak szinten tartásról, valamint 6 ezres bővülésről lehetett beszámolni.
Márciusban viszont már az előző hónappal összehasonlítva 22 ezer volt a csökkenés, az egy évvel korábbi adathoz képest pedig 14 ezer. Áprilisban tovább tartott ez a csökkenés. Az előző hónaphoz képest több mint 30 ezerrel csökkent a regisztráltak száma, az egy évvel korábbi mértékhez képest pedig a csökkenés több mint 27 ezer.