2006. február. 13. 15:11 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 13. 15:17 Karrier

Gyűlik a szemét a német utcákon

Újabb tartományokra terjedt ki hétfőn a német közszolgálati-közületi dolgozók sztrájkja, amely azonban nem fenyeget az élet megbénulásával.

A sztrájkhullám, amely 14 év óta a legnagyobb a német közszolgálati-közületi szolgáltatási szektorban, tíz szövetségi tartományt fog át. Jelentések szerint a nyugati tartományok közül Hessen kivételével mindenütt van vagy lesz munkabeszüntetés.

A sztrájk egy héttel ezelőtt kezdődött Baden-Württembergben a helyi önkormányzatoknál: a tiltakozás a munkaidő béremelést mellőző megemelése ellen irányult. A heti munkaidőt 38 és fél óráról 40 órára akarják emelni a szektorban. A munkáltatók hangoztatják, hogy ez csak 18 perces többletmunka naponta, míg a Ver.di ágazati szakszervezet interpretálásában ez évente két hét többletmunkát és munkahelyek elvesztését jelenti.

A félig-meddig országossá duzzadt sztrájk érinti a szemétszállítást, az útfelügyeletet, érint óvodákat, kórházakat, szociális létesítményeket. Frank Bsirske, a Ver.di főnöke hosszú sztrájkkal fenyegetőzött, mondván, hogy van elegendő pénz a sztrájkkasszában. A munkabeszüntetés addig tart, amíg a munkaadók be nem látják: nem parancsolhatják meg a foglalkoztatottaknak, hogy meddig dolgozzanak – közölte Bsirske a Bild című lapban.

Kurt Martin, a Ver.di elnökségének tagja arra számít, hogy ezen a héten 40 ezer ember lép majd sztrájkba, húszezren helyi, húszezren pedig tartományi szinten. Szövetségi szinten nem sztrájkolnak.

Megfigyelők arra mutatnak rá, hogy a sztrájkot adagolják, nem akarják a lakosságot maguk ellen fordítani. Nem várható az élet megbénulása úgy, ahogy az ilyen sztrájkok alkalmával Franciaországban vagy Olaszországban szokás. A helyi tömegközlekedésben nincs sztrájk, ám Stuttgart vagy Mannheim egyes kerületeiben már nem fér el a kukákban a szemét.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.