Magyar középvezetőket keresnek Brüsszelben
Október végéig 255 magyar helyezkedett el az Európai Bizottságnál. A magyar állampolgárok számára fenntartott brüsszeli állások közül a felső vezetői tisztségek szinte mindegyike gazdára talált, azonban a középvezetői állásoknak még csak kevesebb mint a negyedét töltötték fel a magyarok.
A bizottság a tíz új tagállamból történő munkaerő-felvételt úgy szabályozza, hogy 2010-ig 3441 állást (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak) kíván feltölteni az új tagországok állampolgáraival - írja a Világgazdaság.
A minap jelentették be, hogy a 2004-re és 2005-re megcélzott álláshelyek 98 százalékát már betöltötték (összesen 1503 munkatársat vettek fel a két évre kitűzött 1529-es célszámból) – idézi a lap a Bruxinfót.
Az új tagállamok számára fenntartott bizottsági főigazgatói, illetve főigazgató-helyettesi tisztségek (az uniós struktúra szerint A15-ös besorolás) közül hat pozíciót került eddig töltöttek be eddig, ezek közül kettőt magyarok kaptak meg. Kazatsay Zoltán, a GKM volt helyettes államtikára a közlekedési főigazgatóságnak, míg Balás Péter volt WTO-nagykövet a kereskedelmi főigazgatóságnak lett a főigazgató-helyettese.
Az eggyel alacsonyabb szintű vezetői posztoknál (A14-es besorolás – igazgatók, illetve vezető tanácsadók) is igen jó a magyarok aránya a már kiosztott állásoknál: az eddig betöltött 18 poszt közül ötöt kaptak magyarok.
Siegler András, az oktatási tárca volt helyettes államtitkára a kutatási, Terták Elemér, a Pénzügyminisztérium egykori közigazgatási államtitkára a belső piaci főigazgatóságon tölti be az igazgatói posztot, míg Herman János volt NATO-nagykövet a külügyi főigazgatóságon, Basch Péter a gazdasági és pénzügyi főigazgatóságon, Zupkó Gábor pedig a bizottság infrastrukturális és logisztikai irodáján kapott vezető tanácsadói tisztséget - írja a lap.
Ezzel a hazánk számára fenntartott A14-es helyek majd mindegyikét betöltötték honfitársaink, ugyanis öszszesen hat poszt jár Magyarországnak ebben a kategóriában. A középvezetői posztokra eddig 26 személyt vettek fel az új tagállamokból, közülük hatan magyarok. Ebben a kategóriában összesen 27 osztályvezetői tisztség jár a magyaroknak, így a 2010-es betöltési céldátumig ezen posztok több mint háromnegyede még nyitva áll a magyar pályázók előtt.