2005. szeptember. 02. 14:33 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 02. 14:34 Karrier

Pénz van, orvos nincs

Egy nemrégiben megjelent kutatás szerint a brit orvosok jóval többet keresnek, mint európai kollégáik. Ennek ellenére a szigetországban jelentős orvoshiány tapasztalható, amit többek között magyar doktorok alkalmazásával igyekeznek enyhíteni.

Amit a számok mutatnak
Átlagos háziorvosi fizetések fontban (1 font = 357 forint)

Nagy-Britannia 49947
Németország 42037
Franciaország 42037
Spanyolország 25926
Olaszország 22607

Átlagos napi betegszám és a vizitidő hossza

Németország 63 fő, 9 perc
Nagy-Britannia 47 fő, 10 perc
Spanyolország 46 fő, 7 perc
Franciaország 24 fő, 17 perc
Olaszország 21 fő, 16 perc

Egy átlagos angol körzeti orvos évi 50 ezer fontot (ez mai árakon közel 18 millió forint) keres, kétszer annyit, mint spanyol vagy olasz kollégája. Az elitet jelentő 17 százalék még ennél sokkal többet, 69 ezer fontot (közel 25 millió forintot) vihet haza a GP magazin és más európai orvosi szaklapok kutatási adatai szerint. Ezek az arányok azt követően alakultak ki, hogy egy tavalyi rendelet nyomán a brit orvosokkal új munkaszerződéseket kötöttek, amelynek része egy, a jelek szerint igen jövedelmező bonuszrendszer is.

A felmérés készítői szerint az igazi kérdés, hogy az egyik vagy másik orvos megérdemli-e ezt a jövedelmet. A különböző országokban és körülmények között dolgozó doktorok tevékenységének összehasonlítása azonban igen nehéz. Mindenesetre a felmérésbe bevont országok mindegyikében több mint kétszáz orvostól igyekeztek a jövedelmükre, a pacienseik számára és a rendelések hosszára vonatkozó információkat szerezni.

A legtöbb beteg (átlagosan 63 egy napon) a német orvosokat keresi fel. A leghosszabb konzultációs időt, 17 percet a francia dokik töltik a betegekkel, míg a britekre csak 10 perc jut. Ezzel szemben az angol családi orvosokra sokkal nagyobb felelősség hárul, mint európai társaikra, nekik ugyanis azon is igyekezniük kell, hogy a páciensek csak a legszükségesebb kezeléseket vegyék igénybe, s így az egészségügyi rendszer hatékonysága ne romoljon. Eközben az ezer főre jutó orvosok száma a szigetországban alacsonyabb, mint az európai átlag, amit emelni szeretnének, például a magasabb fizetések segítségével.