2005. június. 30. 08:20 Tóth Zsuzsa Utolsó frissítés: 2005. június. 30. 10:16 Karrier

Amiért a diákok is megdolgoznak

Ismét vége egy tanévnek és vizsgaidőszaknak, s persze a diákok szeretnének nyaralni, szórakozni, kipihenni a tanulás fáradalmait. Céljai, vágyai mindenkinek vannak, de mindezt miből? A szerencsésebbek költségeit a szülők állják, akinek azonban ez nem szerepel a lehetőségei között, annak meg kell keresnie a rávalót. De mire is gyűjtenek a fiatalok idén nyáron?

Minden évben eljön az az időszak, amikor nem lehet kifogásként használni a tanulást és ezzel felmentést szerezni egyéb tennivalók alól. S ha már munkáról van szó, kell valami, ami hajt előre, ösztönöz a koránkelésben. Különösen igaz ez a diákok esetében, akik főleg azért vállalnak munkát a nyár során, hogy kisebb-nagyobb céljukat elérjék.

A munkavállalók nagy része valamilyen ismerősön vagy családtagon keresztül talál rá a megfelelő állásra, de sokan keresnek iskolaszövetkezetek segítségével is. Ezen kívül ott vannak még a hirdetések, plakátok, az oktatási intézmények és persze az internet.

A diákokat főleg gyorsétterem-láncok, nagyáruházak egyszerűbb munkaköreiben alkalmazzák, de akadnak persze szakértelmet, komoly tudást igénylő feladatok is. S persze a munka minősége és nehézsége egyenesen aránylik a kifizetett órabérekkel. Így a legtöbbek által keresett és vállalt irodai adminisztratív munkák, illetve könnyű fizikai munkák (szórólapozás, árufeltöltés) órabére 380-550 forint között mozog, míg szoftverfejlesztéssel, -teszteléssel, rendszergazdai munkákkal 1500-1800 forintotot is kereshetnek óránként a hozzáértők. Ezek a hivatalos tarifák, azonban - értesüléseink szerint - nem feltétlenül érdemes feketén munkát vállalni, mert a kifizetésekkel problémák lehetnek, és az órabérek is alig haladják meg az előbb említetteket (500-550 forint).

Ennek függvényében pedig kiszámolható, hogy miért, mennyit kell dolgoznia valakinek; hogy nyaralhasson, vagy épp megvehesse álmai biciklijét. Ilyen szemszögből már biztosan értéke lesz a keresetnek, s a szülők által oly gyakran emlegetett „Fiam! Becsüld meg a pénzt!” hangzatú mondat is érthetőbbé válik.

A következő hat pontot végignézve mindenesetre elmondhatjuk, hogy a munkát vállaló diákok dolgoznak és megdolgoznak valamiért a nyár során. A célok elérhetőek, s mindegyiknek van haszna, ha más nem, egy életre szóló élmény, de a hozzá vezető út közben tapasztalatot, gyakorlatot szereznek a munkában, ez pedig a későbbi munkahely kereséskor sem lesz elhanyagolható.

Mire gyűlik a diákfizetés?

  1. Nyaralás

A nyaralás elég költséges és mélyen a zsebbe kell nyúlni érte.  Akinek számít, hogy „mi mennyi”, érdemes a last minute utakat figyelnie, így akár már 60-70 ezer forintért (utazás, szállás) elutazhat másodmagával például Görögországba. Persze ehhez még hozzá kell számítanunk az ott elköltött, elbulizott pénzt is, de azt mondhatjuk, hogy 100-120 ezer forintból már megoldható egy kétszemélyes, kellemes nyaralás. S mindez belföldön, pontosabban a Balatonnál sem kerül sokkal kevesebbe, hisz ugyan az utazás egyértelműen olcsóbb, az árak vetekszenek a külföldiekkel. Tehát ha egy átlagosan fizető nyári munkáról van szó, ketten egy bő hónap alatt összegyűjthetik a „rávalót”.

  1. Fesztivál

Nem mindenki vágyik persze városnézős vagy akár napon sütkérezős nyaralásra. Nekik kínál programokat például a hazai fesztiválélet. A szórakozni vágyók ellátogathatnak a Szigetre (szinte már kötelező), vagy például az Efott-ra is. Itt a heti, illetve a napijegyek megvásárlása fejében számos koncertet, programot, fellépőt kínálnak a szervezők. Ha egy hetes „szigeteléssel” váltja ki valaki a nyaralást, előre váltott jegyét június 15-ig 20 ezer forintért vásárolhatta meg (jún. 15. után 25 ezer, a helyszínen 30 ezer forint). De még csak itt kezdődik a kiadási lista, hisz egy hétig élni a Szigeten további 30-35 ezer forintot kóstál. Persze a költségek csökkennek, ha 1-2 napra teszünk látogatást (napijegy 5 ezer forint) és visszafogjuk a költekezést, például nem bunjie jumping-olunk.

A Velencén megrendezett Efott fesztivál árai ennél szolidabbak, a napijegyet 3 ezer forintért adják, a bérlet ára pedig – a vásárlás időpontjától függően – 8500 vagy 9900 forint. Tehát a fesztiválozásért is helyt kell állni a munka frontján, legalább egy hónapig.

  1. Tanfolyamok

Praktikus célok is lebeghetnek a munkát keresők előtt, amikor a hirdetéseket böngészik. Sok malacperselyben gyűlnek a forintok az A vagy B kategóriás jogosítványra, vagy akár nyelvtanfolyamra. De meddig kell ezekre gyűjteni? A B kategóriás jogosítványt körülbelül 70 ezer forintért megszerezhetik a négy kerékre vágyók. Ennél kicsit jobban zsebbe kell nyúlni a motoros jelölteknek, mert az A kategóriás engedélyt már 90 ezer forint körül mérik. Tehát itt is legalább 1-1,5 hónap munka az ára a kívánságok teljesülésének; de szerencsés körülmény, hogy lehetőség van részletfizetésre, így munka után még oktatásra és tanuló vezetésre is eljárhat a jövendőbeli sofőr.

Akinek esetleg nem volt elég az egész éves tanulás, most is beülhet az iskolapadba, s tanulhat – leginkább - nyelvet. A nyelvtanfolyamok árai átlagosan 30 és 60 ezer Ft között mozognak, amihez szintén megteszi egy hónapra járó, átlag bér.

  1. Tandíj

Meg kell említeni, hisz sok főiskolás, egyetemista dolgozik azért, hogy elkezdhesse a következő félévet. Főleg igaz ez azokra, akik költségtérítéses szakot végeznek és tandíjuk összege 40-50 ezer, de akár 180-200 ezer forint-is lehet. Tehát vannak, akik nem a szórakozásért, hanem a továbbtanulásért hajtanak, évközben és szünidőben is. A nyár a „gyűjtőszezon” számukra, hisz ilyenkor nem kell órarendhez, vizsgákhoz igazítani a munkát, és több a ledolgozható órák száma. Ebben az esetben nem lehet meghatározni, hogy mennyit kell összegyűjteni, mert széles a skála, de szolgálhat viszonyítási alapként, hogy egy hónap alatt (6 nap hetente, 8 órában), 500 forintos órabérrel bruttó 96 ezer forintot kereshet meg a szorgalmas munkaerő.

  1. Műszaki cikk

Sok fiatal távlati tervei között szerepel valamilyen műszaki cikk, például egy digitális fényképezőgép, laptop vagy számítógép. Ezek megvásárlásához a Sulinet program is segítséget nyújt, és például a digitális fényképezőgépek már egészen elérhető helyen szerepelnek az árlistákon. Persze itt a pixelek és egyéb tulajdonságok felsrófolják az árat, de egy elfogadható gép már 40 ezer forintért elérhető, hogy a nyaraláson legyen mivel fényképezni. Az utazásért többet kell ugyan dolgozni, de csak szép fokozatosan: a fényképezőgéphez bőven elég lesz egy hónap.

  1. Sportszerek

A sport szerelmeseinek semmi nem lehet fontosabb, mint a szükséges eszközök beszerzése. Nagy árkülönbségekkel találkozhatunk a kínálatban, de egy elfogadható, jobb minőségű biciklit már 70 ezer forintért megvásárolhatunk. Ehhez pedig elég 1 serényen ledolgozott hónap; persze ha magasabbak az igények, jobban fizető állást kell szerezni és hosszabb időre.